| shaquilleoatmeal a întrebat:

Buna,
Trec in clasa a 12-a si incerc sa ma hotarasc ce cariera sa imi aleg pe viitor. Sunt la profil stiinte ale naturii si pot spune ca am note bune la toate materiile, dar nu ma pasioneaza niciuna in mod deosebit (in afara de engleza la care ma pricep foarte bine). Medicina si dreptul sunt excluse pentru ca nu ofera meserii care sa ma atraga. Pana acum m-am gandit la bucatar/patiser, invatatoare, web/interior designer sau ceva legat de limbi straine, dar nu sunt sigura cat de bune sunt optiunile din punct de vedere al salariului. Care ar fi mai buna sau ce alte optiuni as mai avea care sa fie legate de domeniile anterioare si sa fie mai bine platite?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| felixf a răspuns:

Viata incepe sa-ti ofere oportunitati cand te gandesti la ele. Vrei bani, cauta un domeniu care iti oate aduce bani, vrei bani si libertate de miscare atunci cauta o facultate si in timp ce o faci gandeste-te ceea ce vrei sa devii. Poti aplica la o facultate gen LMA la Cluj sau Bucuresti, depinde de zona unde te afli si cu limba engleza poti deveni traducator autorizat si poti participa la conferinte unde se cere traducere in timp ce altul vorbeste. Daca ai creativitate poti ajunge un bucatar de trei stele Michelin. Daca vrei sa devii invataoare atunci e indicat macar liceul pedagogic sau o 3 ani de facultate de profil in ce domeniu vrei sa predai. Pentru design interior iti recomand o facultate de design in cadru constructii... care da o meserie banoasa, iar daca vrei web design atunci faculate de informatica. Ideea este ca tot ceea ce face sa faci cu dragoste si suflet. in rest viata ti le scoate in drum pe toate.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toate sunt bine plătite dacă te pasionează. Dar așa cum le înșiri, nu se prea vede asta. Deci la pasiune ar trebui să unbli și să faci ceva.

| Lukasssz a răspuns:

Eu zic ca traducator, la corporatii in strainatate salariul lunar este si de 5000-6000$ pe luna.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns:

Daca te-ai gandit la bucatar/patiser, tu fiind la stiinte atunci chiar nu sti ce sa faci cu viata ta.

| Danaella98 a răspuns:

Poți îmbina limba engleză cu învățământul și să mergi la Litere (faci și modulul psihopedagogic), și uite așa ajungi profesor de limba engleză, putând continua și masterul, dotoratul. Nu știu totuși cât de bănoasă e meseria...

| 1albinuta1 a răspuns:

Buna! Nu intra in panica. Bun In Cariera este o platforma care le vine in ajutor tinerilor care au nevoie de orientare. Intra pe Bun In Cariera si poti face acolo un test vocational si unul de aptitudini din care o sa reiasa ce ti s-ar potrivi. Tot acolo te poti programa sa stai de vorba cu un consilier care te poate indruma. Totul este gratuit! Iti las mai jos link-ul de la instagramul lor cat si de la platforma.
Instagram: https://www.instagram.com/bunincariera.ro/
Platforma: bunincariera.ro