| KatherineeIsHeree a întrebat:

Am nevoie de parerea a cator mai multe persoane, deci oricand vedeti intrebarea, opinia oricui conteaza.
Sunt o fata de 15 ani, la un profil de matematica-informatica, intensiv informatica si am intrat aici cu media 9.75, 9.90 la mate si 9.55 la romana. Aveam un sentiment ca o sa imi placa informatica si s-a dovedit a fii adevarat. Pana acum am zis ca am sa prind o bursa si am sa strang bani pana in clasa a 12 unde am sa plec la facultate in strainatate, insa acum cateva zile am gasit schitele mele de cand eram mica cu toate casele pe care le faceam si mi-am amintit cat de mult imi place sa fac asta, in special pentru ca in afara temelor la informatica(si pregatirea pentru olimpiada la care urmeaza sa particip), ma duceam (si ma duc, la prezent) pe site-uri si proiectam case cum imi veneau mie in minte pe tot parcursul zile. Pot sa zic ca iubesc matematica din tot sufletul, cand merg pe strada fac calcule la diferite numere pe care le vad fara sa vreau. Stiu ca intr-o zi eram asa concentrata la un calcul ce voiam sa il demonstrez, incat era sa uit sa cobor din tramvai laughing.
Inchid paranteza si continui cu faptul ca mi-am dat seama ca nu am sa fiu capabila sa stau in fata unui calculator toata viata si faptul ca iubesc sa proiectez case, dar lucrul ce ma determina sa fiu nehotarata este ca imi place informatica in mod egal cu arhitectura, iar avand in vedere ca va trebui intr-o zi sa aleg una dintre ele si ca trebuie sa incep sa ma pregatesc serios pentru cea care imi va reprezenta job-ul, prefer sa ma hotarasc de pe acum.
Am nevoie foarte mare de ajutor in sensul ca doresc sa va ganditi si la faptul ca radiatiile calculatorului nu sunt tocmai benefice pentru creier si ochii.

Raspunsul cu fundita as vrea sa cuprinda:
-argumente pro si contra la fiecare dintre cele doua domenii.
-concluzia si alegerea voastra din aceste doua.

Sunt foarte recunoscatoare ca ati stat sa cititi aceasta postare si pentru timpul pe care l-ati acordat pentru a raspunde!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca in arhitectura o sa stai cu creionul si hartia? Si acolo tot in fata calculatorului.

La urma urmei tu tehnica moderna arhitectii lucreaza din ce in ce mai mult cu tehnologia. poti ajunge sa faci softuri pentru design, proiectare...

| Catrice a răspuns:

Și arhitecții lucrează pe calculator. Plus ca și acolo ai nevoie de matematica.

| crud a răspuns:

Eu as alege informatica. Poate fi aplicata in aproape toate domeniile. La arhitectura, la admitere vei da probe de desen. Mie mi se pare ca piata muncii este total deschisa pentru informaticieni (nu stiu niciunul in somaj) iar pentru arhitecti, stiu si eu? cred ca este o concurenta foarte mare si o goana continua dupa contracte. Indiscutabil, as alege informatica.

| GeorgeTheMaster a răspuns:

Daca te faci arhitect, vei sta și acolo pe calculator.Cred că ar trebui sa iei si salariul in considerare.Din cate am văzut pe net, e aproximativ la fel.Insa până atunci când te vei angaja, se poate schimba.

| Tobessjd a răspuns:

Daca te faci arhitect, vei sta și acolo pe calculator.Cred că ar trebui sa iei si salariul in considerare.Din cate am văzut pe net, e aproximativ la fel.Insa până atunci când te vei angaja, se poate schimba. Daca îți plac ambele, e cam greu de decis.Eu aș alege informatica pentru că mie personal nu îmi place să desenez.