| Stephaniee a întrebat:

Buna tuturor, ma gandeam ca pe viitor sa ma fac Notar Public. Cel mai probabil Notar Public. Stiu ca mai am mult timp pana sa dau la o facultate, de abia termin clasa a 7-a dar cred ca e bine sa te gandesti de acum. Din cate am inteles materiile de baza sunt romana (bineinteles), engleza (cel mai important e sa stii termenii din drept, dar nu numai) si istoria maybe. Iar eu va trebuii sa intru la un liceu pe sectia filologie sau stiinte sociale pentru a urma facultatea de drept corect? Dar din cate am inteles pentru a deveni Notar ai nevoie de bani adica sa provii dintr-o familie cu un venit bun si etc. Nu pot sa zic ca nu imi permit nimic, pot spune ca sunt la nivelul mediu de situatie financiara.Adica..parintii mei, pentru ca deocamdata de ei depind.Dar cateva lucruri ma nelamuresc : dupa ce termini facultatea de drept si vrei sa devii notar ce trebuie sa faci? sa lucrez pe langa un notar? din cate am inteles ai nevoie de 1500+ euro pentru a lucra langa un notar. e o munca usoara ca cea de avocat? Chiar vreau sa ma lamureasca cineva de lucrurile astea pentru ca imi doresc foarte mult sa devin notar si nu stiu chiar toti pasii si toate lucrurile pe care trebuie sa le faci.Dau funda, multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La liceu este bine sa alegi profilul de stiinte sociale sau filologie.
Pentru a afla detalii despre obtinerea calitatii de notar public in prezent (nu stiu cum o sa fie peste 10 ani) si despre activitatea pe care o desfasoara te sfatuiesc sa citesti legea notarilor publici si activitatii notariale, nr.36/1995, republicata in 2013, o gasesti si aici: http://www.lege-online.ro/lr-LEGE-36%20-1995-%28145148%29.html
Nu este chiar o munca usoara, depinde cati clienti ai zilnic.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Pentru a fii notar iti trebuie sa urmezi facultatea. Nu cred ca numai cea de drept, dar nu sunt sigur.

In prezent numarul de notari este restrictionat. Ca sa intrii ca notar, cineva trebuie sa iasa.

Postul de notar auzisem ca ar ajunge la costuri si de 1 milion de euro, pe care ii recuperezi in primii doi ani.

Te-as sfatui sa incerci sa cunosti niste notari si sa vorbesti cu ei despre asta. De asemenea considera ca in viitor legea se poate schimba.

Pe langa tine vor mai fii multi care vor aspira la postul de notar. Asa ca va fi o concurenta destul de neplacuta.

| AdiTorrent7 a răspuns:

E o profesie grea si vei intampina o concurenta pe masura;

| AdiTorrent7 a răspuns:

E un domeniu in care vei fi foarte tentat sa nu profesezi corect;