| Denis1982 a întrebat:

Bună tuturor,
Sunt elev în clasa a XI-a, profil Tehnician Transporturi(Mecanică). Ziceam să dau mai departe la Școala de Agenți pentru Penitenciare Târgu-Ocna. La sfârșitul lunii am Olimpiada națională de Mecanică.O propunere? Unde să dau? La școala de Agenți pentru Penitenciare sau să merg la Inginerie Mecanică? Unde ar fi mai bine?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acum depinde ce ti-ar placea pe viitor sa faci ca si agent de penitenciar ai responsabilitatea de a avea grija de detinutii penitenciarului sau inginer mecanic unde poate fi in mai multe domenii gen:industrie, auto, proiectare.De precizat este ca o sa necesite matematica si fizica ca inginer.Iar ca agent va trebui sa stii ca trebuie anumite criterii de trecut impuse de scoala de exemplu:sanatate fizica, psihica, inaltime, probe sportive, nota la purtare si in final examenul scris limba romana+o limba straina.
http://anp.gov.ro/cariera/profilul-angajatului/