| Anonima2020mgc a întrebat:

Urmează să intru în clasa a8-a și aș dori de ceva vreme sa devin polițistă/Jandarm si orice are legătură cu acest gen. Țin să menționez ca sunt din Prahova și sunt fan sport, iar Limba Română și franceza sunt printre materiile mele preferate. Știe cineva dacă mai există Licee de poliție si unde, numele? Sau câteva sfaturi? Îmi puteți da mai multe detalii privind munca de polițist? Cum poți ajunge, rezultatele pe care ar trebui sa le ai, la bac, media de admitere la licee (daca mai există)? Și dacă nu, câteva recomandări de licee si profiluri care m-ar putea ajuta la Academie? Vă rog! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Pati2500c a răspuns:

Daca vrei la academie inseamna ca vei deveni ofiter de politie, ca atare munca ta va fi de birou in general, dar asta nu inseamna ca nu vei merge la misiuni, din contra vei controla misiunile si iti vei gestiona subordonatii, o sa ai si tu sefii tai. Daca iti place e o meserie super frumoasa, eu vreau la jandarmi tot la academie happy. Licee de politie nu exista, daca te pricepi la romana si fr si iti place sportul profilul ramane filologia, multa bafta

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te ajuta pentru admiterea in Academia de Politie, Facultatea de Politie, un liceu cu profil de filologie sau stiinte sociale. Nu sunt licee de politie in Romania.