| Ana1018 a întrebat:

Voi credeti in reincarnare dupa moarte? Adica credeti ca dupa ce murim ajungem in Rai/Iad sau ne reincarnam intr-o alta persoana, un animal sau o planta? Adica eu am citit pe net ca oamenii care au semne din nastere le au de la ce a cauzat moartea anterioara... eu nu stiu ce sa cred, adica sunt prea multe lucruri in lume si cu o singura viata nu putem testa lumea. Mai ales saracii oameni bolnavi stau in caruciorul cu rotile toata viata. De ce? Ce au facut? Sau poate au mai avut vieti mai bune? Si animalele sunt suflete si daca un animal ar avea o singura viata, nu credeti ca nu e corect ca el sa fie animal si nu om? Mai ales ca multi oameni isi bat joc de animale. Eu sincer prefer reincarnarea. Daca am avea mai multe vieti, am putea sa vedem cum e sa fi un om simplu din multime, o vedeta cunoscuta, o persoana saraca, bolnava sau poate una foarte bogata. Voi ce parere aveti? happy

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca omul crede multe doar pentru a avea o speranta, viata de apoi este doar o speranta dar asta nu inseama ca exista ceva acolo,reincarnarea este doar un mit nu exista nici o dovada ca exista asa ceva, nu exista nici un fel de dovezi ca exista viata de apoi dar omul ar ucide si pentru credinta lui, e greu sa accepti realitatea, ai vazut matrix ala trebuie sa aleaga pastila rosie sau albastra, e multi aleg toata viata pilula sperantiei a minciuni, uni accepta si pilula adevarului

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca intrebarea asta ar fi trebuit pusa la sectiunea de "religie" si nu la cea de "cariera"?

| Ana1018 explică (pentru Violleta2022):

M-am grabit happy si nu prea am fost atenta la categorie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana1018):

Vezi ca, din graba, te poti urca in trenul care merge in directia gresita!

Asa si aici, ai postat la o categorie unde cei religiosi nu intra, deci, nu prea ai sanse sa primesti raspunsuri explicite.

| WaterDrop a răspuns:

Exista reincarnare insa nu se numeste asa si nu tine de nici o religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum stă treaba. Nu contează ce și/sau câți cred. Nu avem de unde să știm cu exactitate. Un lucru e sigur pentru mine: nu este cum este în Biblie. Este cel mai bine să cauți singur teorii și dovezi, nu să intrebi pe un site unde creștinii se țigănesc cu ateii.

| DovleacTurbat a răspuns:

Am un semn pe umar, cine stie poate am fost caine in vreo viata anterioara si m-a lovit masina (asta in cazul in care ar fi real ce ai scris tu).

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns:

Eu cred ca moartea e ca un somn adanc. Nu imi pot imagina cum ar fi sa nu mai exist deloc.

| tudorykul a răspuns:

NU! Reincarnarea este doar o "poveste" sa pun asa. Dupa ce mori, ajungi in fata lui Doamne Doamne care decide ce se va intampla cu sufletelul tau, daca ai facut lucruri bune ramai de partea lui, daca ai facut lucruri rele, treci de partea celui rau. Repet... reincarnarea nu exista... poate si cel mai probabil, alte religii cred in asta, daca nu esti ortodox, catolic, sau o religie adiacenta catolicilor, atunci imi pare rau.

| RAY a răspuns (pentru tudorykul):

Biblic nu e asa, Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic" (Eclesiastul 9:5; Psalmul 146:4). Prin urmare, când murim, încetăm să existăm. Morţii nu pot să gândească, să acţioneze şi nici să simtă ceva

| BigLike a răspuns (pentru RAY):

Ai mare dreptate mortii nu sunt constienti de nimic. as vrea sa specific pentru cei care cunosc, cand isus la inviat pe lazar el nu a putut sa spuna cum a fost dupa moarte deoare ce in biblie moartea e asemanata cu un somn foarte amanc. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorykul):

Doamne,doamne,ia mars de aici ca ma enervezi. Dupa ce mori, mori...nu mai se intampla nimic.

| sabin89 a răspuns (pentru BigLike):

Se simte un pic de ipocrizie. Nu iti continui ideea, adica nu spui ca, in schimb, ceva totusi exista dupa moarte: o inviere si o viata in paradis (chiar daca nu imediat dupa moarte). Opresti raspunsul aici ca sa dai satisfactie si celor care nu cred in nimic dupa moarte (precum RAY). Sa zica "uite, domne, crede la fel ca noi). Si felul cum ai inceput, cu "ai mare dreptate..." arata ca vrei sa faci un fel de echilibristica, sa fii agreat/a si de aia, si de aia. Era mare lucru sa mai adugi o propozitie, sa spui si ce crezi ca se va intampla mai tarziu, dupa moarte? sa stie lumea cu cine discuta. Acum, mergand tot pe linia ipocriziei, parca vad ca in replica vei spune: "nu, eu am raspuns strict la ce se intampla imediat dupa moarte, nu am vrut sa dezvolt". Sa fim seriosi!

| Ana1018 explică (pentru sabin89):

E parerea ta, nu comentez, nu am chef sa ma cert

| sabin89 a răspuns (pentru Ana1018):

Comentariul nu ti-a fost adresat tie, ci lui BigLike.

| ydcgderimonxiiducbrn a răspuns:

Eu nu cred si nu am crezut niciodata ce scrie in biblie. Eu nu cred in nimic. Toate teoriile nu mi se par plauzibile. Imi egreu sa cerd ca acolo sunt e un rai. Dar nici in reincarnare.

| UrsuletUUU a răspuns:

Nu,nu cred in reicarnare..Cand te nasti fara nimic asa si sfarsesti...

| laur033 a răspuns:

Depinde de ce crezi tu, tu esti singurul care poate decide ce sa creada... Tu esti singurul care stie ce faci, stie ce sa aleaga si stie ce sa simta, tu esti cel care percepe realitatea, o percepi in felul tau, nimeni nu are dreptul sa iti schimbe parerea sau perceptia, tu poti sa indeplinesti ceea ce doresti, deci ramane la latitudinea ta in ce sa crezi sau in ce sa speri. In univers exista 2 legi: fizice si cuantice, iar cele cuantice sunt cele spirituale, iar in legile cuantice exista o lege care spune ca tot ce este in univers este legat, iar toate ideile tale sunt trimise undeva in univers. Imagineaza-ti ca tu iti impui o idee, asemanand-o cu o samanta. Ti-o impui (o plantezi), te gandesti la ea in fiecare seara (o uzi), iti imaginezi ca se va intampla (o ingrijesti), iar tu va trebui sa iti coordonezi actiunile tale in scopul de indeplini ce ti-ai impus (pomul incepe sa faca roade), iar in cele din urma, universul isi va canaliza fortele prin a realiza ceea ce ti-ai dorit (culegi roadele). Tu iti poti creea singur soarta. Si sa zicem ca Dumnezeu nu a existat de la inceput, (lucru imposibil), daca toti ne dorim si credem la maxim in el, il putem proiecta. Acum ramane la latitudinea ta ce sa faci si in ce sa crezi, si ti-am dat si un sfat despre cum sa iti indeplinesti dorintele tale. (Apropo, eu am folosit la randul meu ceea ce ti-am zis, si am reusit sa imi aduc la viata multe dorinte)
Si mai am un singur lucru de spus, si citez dupa un filosof celebru:,, Daca crezi in Dumnezeu si nu exista, nu ai nimic de pierdut, dar daca nu crezi in El si exista, ai numai de pierdut''

| Hexus96 a răspuns:

Moartea e desprinderea corpului astral de cel fizic. Dacă vrei să dezvoltăm subiectul trimite-mi un email.
hexus19@gmail.com

| DoarUnAltAnonim a răspuns:

Foarte puţin probabil să existe reîncarcarnarea.
După părerea mea, reîncarnarea e o scuză a celor care nu vor să accepte moartea, oricât de groaznică ar părea.

Cel mai probabil, atunci când vei muri vei ajunge la acelaşi stadiu în care ai fost înainte să te naşti. Te naşti din nimic şi sfârşeşti la fel.