| DaianaDC a întrebat:

Voua cum vi s-ar parea corect sa se calculeze salariul pentru a afla cat câștigi intr-o zi?
Exemplu: suma 2000 lei împărțit la câte zile are o luna sau cate zile se lucreaza efectiv?
Multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corect este sa te plateasca conform CIM, in functie de orele lucrate lunar.

| DaianaDC explică (pentru Ioandelasal):

Nu exista niciun fel de contract.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DaianaDC):

Inseamna ca lucrezi la negru. In orice caz, asa cum am spus si prima data, corect este sa te plateasca dupa numarul de ore lucrate sau dupa realizari, daca muncesti in acord.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de contractul colectiv de munca. In unele cazuri primesti aceiasi suma si daca luna e lunga si daca e scurta iar in alte cazuri te platesc in functie de cate zile are luna.

Corect nu stiu cum e ca si in cazul unu ai luni mai scurtea in care iei aceiasi suma de bani.

| DaianaDC explică (pentru RoCkKiD):

Nu exista niciun fel de contract, nici colectiv, nici individual.

| RoCkKiD a răspuns (pentru DaianaDC):

Mie personal imi pare mai corect sa se plateasca la zile lucrate. Dar vezi ca in cazul asta o sa iei mai putin in lunile scurte.