| andreea567890123 a întrebat:

Vreau la medicina umana, dar imi e frica ca nu o sa rezist.
Ideea e ca stiu ca sunt o grămadă de materii grele si nu stiu daca o sa le fac fata
ex: biofizica, biochimia si mai sunt.
Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La medicina mergi doar daca esti pregatit foarte bine si esti dispusa sa inveti pe rupte 10 ani de zile, fiindca medicina este cea mai grea facultate din lume, fiind de 6 ani curs intens si apoi 4 ani de rezidentiat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu esti talentata si nu i ti place medicina de ce ai ales asa ceva, Cauta sa faci altceva, in medicina umana trebuie sa inveti tot timpul sa fi la curent cu noutatile ca vin boli noi, si decat sa omori oamenii mai bine te orientezi spre altă meserie.Ce varsta ai?

| WhiteLife a răspuns:

Ai doar o materie sau 2 legate de chimie, în rest e toceală, e mult de reținut. Daca ești cu partea asta e ok. Biofizica nu e așa importantă și are puține credite. Daca te apuci să înveți din timp pentru admitere o sa fie ok. Colega mea de camera era studentă la Medicină și avea multă teorie de învățat, dar ca și chimie era doar biochimia de 2 semestre, comparativ cu mine (la Farmacie), care semestrul trecut am avut 4 tipuri diferite de chimii.

| Yurisa a răspuns:

Pai nu te duce la medicina daca esti constienta ca nu esti in stare. Orienteaza-te pe altceva sau pe alta ramura a medicinei

| oz_1736 a răspuns:

Nu exista greu. Exista placere si curiozitate. Satisfacerea un vis. Sa fii in transee la urgenta, sa studiezi unde se naste ideea, cine a luat decizia: omul sau creierul. Daca tu crezi ca faci asta ca vei castiga multi bani, trateaza-te de boala asta.

| Nonolita a răspuns:

Si de ce mai vrei daca stii ca nu vei face fata?

| andreea567890123 explică (pentru Nonolita):

Nu ca nu o sa fac fata, imi e frica doar de anumite materii de care am auzit ca sunt foarte grele.