| Rafael_YRafael_2001 a întrebat:

Vreau sa ajung actor si nu stiu cum.Ideea este ca eu am 14 ani si as vrea ca actoria sa fie cariera mea in viata.Stiu ca multi nu gasesc ceva atractiv in actorie dar nu toti gandim la fel.Cel care m-a facut sa iau decizia asta a fost Ruggero Pasquarelli, adica o fii el un actor Disney dar felul cum ma joaca si restul m-au facut sa ma intreb de ce Ruggero poate si eu nu. Vreau sa mentionez ca am 14 ani si as vrea sa stiu, cum as putea sa ma axez pe asta, sa am un viitor bun si cum as putea avansa cu asta in aceasta tara.Bineinteles ca dupa ce voi face liceul voi da la o facultate in Anglia pentru a reusi sa imi indeplinesc visul dar pana atunci nici nu stiu la ce liceu sa dau care sa se axeze pe actorie si care sa imi poate lansa 20% din cariera.Mi-ar placea inainte de toate sa particip la un casting pentru a vedea daca ma descurc, insa as vrea tot ca ceva in genul de actor la Disney pentru un serial ca Soy Luna sau anyway ceva de genul.Stiu ca este foarte greu,dar eu am ales asta si voi merge pe acest drum si sper ca in viata sa nu regret.Dar am nevoie de sfaturi,la ce casting-uri m-as putea duce si mai important, la ce liceu sa merg pentru acesta cariera, cum sa reusesc sa imi indeplinesc visul.Se spune ca visele pot deveni realitate dar nu as crede ca si al meu s-ar putea indeplini.Dau funda

8 răspunsuri:
| V77Narcis a răspuns:

Uite un sfat. Dacă tu crezi cu adevărat că ai talent și unele trăsături care tu crezi că te-ar face un actor bun, pune mâna pe o cameră prima și prima oară, filmează-te făcând ceva ce implică actoria (ai foarte multe exemple pe Youtube) și postează-ți clipurile pe Youtube. Acolo e primul loc în care te poți testa. Dacă ideea de a te posta pe Youtube pare înfricoșătoare, începe prin ați împărtăși clipurile cu ceva prieteni apropiați și vezi părerile lor. Asta poate îți va da o idee spre ce să te axezi.

| Nevroza a răspuns:

Mergi spre actorie. Te sfatuiesc sa faci un liceu de filologie deoarece te vei descurca cu o limba straina, iar la facultate axeaza-te pe asta. Este facultate de actorie la Iasi si Bucuresti asa ca, pana atunci citeste, incearca sa iti creezi scenarii deoarece fara creativitate nu progresezi. De la actor poti sa ajungi si scenarist, chiar regizor daca esti bun/buna. Asa ca bafta si fa ce iti place, doar asa vei avea succes!

| Madalina_Georgiana_1998 a răspuns:

Pai, buna. In primul rand daca iti place asa mult, exista cursuri prin care iti vei da seama daca chiar este vocatia ta. Ruge nu a inceput cu actoria el a participat la X Factor Italia si chiar are o voce super? si apoi a fost contactat de cei de la Violetta si cum a interpretat acolo timo de 2 ani de zile un personaj a ramas in Argentina si apoi a participat pentru casting la Soy Luna si l.a luat. In aceasta tara daca ai observat nu se fac genul acela de seriale, da E Romania, ceva normal noi nu avem asa ceva... si vei face doar la teatru actorie si pe la televizor in seriale de astea nasoale de care avem gen "Fructul oprit". Pai licee sunt 2 in Bucuresti cu aceste profile, gen Dinu Luppati si inca unu. Pt Disney doar in America sa incerci in Romania nu exista asa ceva, dar tr sa ai vointa ca ajungi foarte greu acolo. Iti doresc mult succes

| dirtyraccoon a răspuns:

Hey! Si eu am 14 si ma pasioneaza actorie si ghici ce? Stau in Anglia laughing Te sfatuiesc sa mergi la liceul de arte din orasul tau si eventual mergi si la teatrul din oras si intreaba daca ofera lectii de actorie care sigur te vor ajuta. Legat de castinguri nu stiu cat de mult se fac pe la noi in Romania dar luand lectii la teatru daca esti bun te pot baga in spectacole pentru roluri secundare jucate de copii dealungul piesei de teatru. Imi place curajul si ambitia pe care o ai laughing continua sa gandesti asa, mult succes!

| YuuChan a răspuns:

Hmm. In primul rand in actorie fata actorului trebuie sa fie expresiva, sa arate cat mai multe emotional. Asta este foarte important. Dar. Iti trebuie si talent in actorie, in a juca un rol, desigur, se invata, dar unii au mai mult talent decat altii. Acestea sunt lucrurile principale, daca nu le ai, pai, soarta mai stie daca o sa reusesti sau nu. Bafta in visul tau!~ Din pacate atat iti pot spune. Noapte buna.

| Stepheny a răspuns:

Eu joc de aproape 2 ani. Am inceputrecut intr-o trupa de vreo 5 oameni pana s-a destramat. Acum lucrez singura cu profa de teatru monologuri și poezii pentru concursuri.
În România teatrul nu e meserie de baza decât dacă ai norocul sa ajungi la tv. În industria televiziunii ai nevoie de Noroc sau de pile sau exagerat de mult tatent.
Nu Îți recomand sa iei decizia dupa faptul ca Îți place Cum joaca Ruggero. Inscrie-te intr-o trupa de teatru. Dacă îți place teatrul și duna ce pui în practica ce tine de ăsta cobținut. Treaba e ca nici teatrul ăsta nu e așa usor pe cât pare. E nevoie de muuuulta munca și de răbdare.
Eu ti-as recomanda sa te gândești la o meserie de baza și după sa Îți încerci norocul în teatru. Un lucru e sigur: viața de actor nu e așa ușoară pe cât pare dar e mult mai frumoasa decât Îți imaginezi.
Bafta!
Dacă mai ai întrebări îmi face plăcere sa vorbesc despre actorie

| Rafael_YRafael_2001 explică (pentru Stepheny):

Ok,iti multumesc de sfat dar eu nu vreau sa ajung un actor in Romania, cum am spus mai sus vreau ca dupa liceu sa merg la facultatea de actorie in Anglia si i-am luat ca exemplu pe Michael Ronda si Ruggero Pasquarelli pentru ca mereu ma uitam la ei, la serialele in care jucau si m-a facut sa ma inteb dc ei pot si eu nu.Dar eu as vrea pentru inceput sa particip la un casting pentru un serial de adolescenti, dar mi-ar placea ca tot la Disney sa fie pentru ca pana la urma apari la Tv si dupa te pot vedea si alti regizori.Nu stiu ce sa zic pentru ca nu ma vad eu cel mai bun la asta, dar mereu am spus ca daca iti doresti cu adevarat poti! Nici macar nu stiu care e cel mai ok liceu de actorie din Romania.Si eu nu vreau in teatru. Vreau in seriale si filme. Daca joci in teatru nu vei ajunge decat o Stela Popescu 2.Parerea mea

| Madalina_Georgiana_1998 a răspuns (pentru Rafael_YRafael_2001):

Nu e adevarat Karol, Karolina si Valentina au inceput sa joace pe scene de teatru nu in filme. Si vorbind de doamna Stela Popescu si ea tot in teatru a inceput si ajucat in o gramada de filme romanesti, dar stiu ca tu vrei de adolescenti cum sunt cele din america, argentina, mexic state latine dar la noi in Romania nu exista asa ceva iti spun sicer ca la noi vei ajunge doar pe secena de teatru sa ramai mai departe poate doar in scurt metraje atat. Singurele seriale din Romania cu adolescenti au fost Pariu cu viata si Cu un pas inainte ata in rest nimic.