| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vreau sa dau la Umfcd însă nu știu ce sa aleg dintre chimie sau fizica, am auzit că fizica ar fi mai ușoară, ideea e ca nu prea am făcut fizica la clasă (însă cu multa munca as putea recupera, am timp) iar chimia ar putea fi si ea o varianta.
Dacă ar putea sa-mi dea cineva un sfat... la examen ai voie cu calculator (pentru chimie, valabil si pentru fizica) sau nu se dau calcule exagerate?
Iar problemele la fizica cum sunt față de cele la chimie?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Alege la ce te descurci tu mai bine, nu te lua dupa zvonuri. Daca simti ca te-ai descurca mai bine la fizica (dupa ce recuperezi materia) decat la chimie, atunci da la fizica. Daca vrei sa dai la fizica doar pentru ca X ti-a zis ca e mai simplu, atunci las-o balta.
Presupun ca depinde, nu stiu sigur. Ar trebui sa se publice un regulament inainte si sa se scrie acolo regulile. Daca nu vei avea voie cu un calculator neprogramabil atunci inseamna ca exercitiile au fost facute in asa fel incat sa nu ai nevoie de unul. Oricum, chiar si daca ai voie cu un calculator neprogramabil, luna de pe cer n-o s-o ceara in materie de calcule, ca doar nu dai examen pentru admiterea la facultatea de matematica. Nu ai de ce sa iti faci griji.
Depinde de fiecare. Cineva care e pasionat de fizica, e foarte bun la asta si a pus materia pe primul loc, insa nu a avut acelasi interes pentru chimie, probabil iti va zice ca subiectul la chimie a fost mai simplu. La fel, o persoana priceputa la chimie, dar nu la fel de buna la fizica probabil iti va zice ca subiectul de la chimie a fost mai simplu. O persoana buna la ambele / slaba la ambele iti va spune ca erau ambele la fel de simple / grele. E vorba strict de ce ti se pare tie mai simplu si la ce te descurci tu mai bine. Nu iti poate spune un strain de pe internet ce ti se va parea tie mai simplu cand dai examenul. Testele sunt facute cam la acelasi nivel (chiar daca materiile sunt diferite, nu e ca si cum la una subiectul este (obiectiv vorbind) super simplu si la cealalta extrem de greu), asa ca tine doar de tine sa alegi materia la care te pricepi mai bine, ca sa iei o nota mai mare si sa ai mai multe sanse la admitere.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Atat fizica cat si chimia, ca grad de complexitate sunt la fel.
Nu ai nevoie de nici un calculator ca sa inveti fizica si chimie, ci de manuale si culegeri de probleme, fiindca fiecare lectie vine cu o teorema sau regula, care trebuie aplicata in probleme si ecuatii, ca sa o poti intelege si invata corect.
Matematica, fizica si chimia se invata cu pixul/creionul pe hartie, rezolvand sute si mii de exercitii si probleme.