| Roxana223 a întrebat:

Bună!
Vreau sa devin profesoara de Limba Romana.Ce facultate trebuie sa urmez?
Pot sa predau aceasta materie la universitate și după cat timp?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Salut. Nu te lua după ce au spus ceilalți, pentru a preda la facultate nu ai nevoie de doctorat neapărat, deși este un plus și te ajută să avansezi până la gradul de profesor universitar. Trebuie să urmezi facultatea de litere și să urmezi de-a lungul facultății un modul pedagogic. Cu modulul de nivel I poți preda doar până la clasa a X-a, așa că va trebui să urmezi și modulul de nivel II, care se face în timpul masterului și care îți permite să predai la clasele a XI-a și a XII-a, precum și la nivel universitar.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Filo.
2, După ce dai examen penteu un post de asistent universitar, preparator, și ești acceptată. Pentru nivele superioare ai nevoie de doctorat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un răspuns concis si corect ți la oferit sadrian!
Ar fi super dacă ai ocupa, chiar și un post la catedra de limba română din cadrul învățământului secundar superior (liceal, filiera teoretică), care cuprinde clasele de liceu X-XII.
Mult succes!

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa faci specializarea limba si literatura de la orice facultate de Litere acreditata din tara. In timpul facultatii trebuie sa faci modulul psihopedagogic.

Dupa ce termini masteratul trebui sa te inscrii si al doctorat pentru ca asta o sa iti garanteze din start o norma de predare ca asistent/preparator.

Problema cu predatul la universitati e ca numarul de posturi e limitat pentru ca numarul de cadre didactice dintr-o facultate e detarminat de niste factori cum ar fi spatiile de scolarizare, nr de studenti etc. Ce inseamna asta in practica? Risti sa stai ca asistent timp de ani de zile pana se pensioneaza cate unu si se elibereaza un post de lector. Apoi mai stai nu stiu cati ani pana se mai pensioneaza cineva si prinzi un post de conferentiar iar in final mai trebuie niste politica interna sa iti asigur dupa mai nu stiu cati ani si un post de Profesor, care e cel mai mare grad.

Acum, depinde cati bani au parintii tai, din salariul de asistent si lector nu prea poti sa traiesti. Mai au proiecte pe fonduri europene in universitati dar alea vin si se duc. Riscul e sa astepti pana la 35-40 de ani sa zici ca poti face un ban..si nici atunci salariul nu va fi wow.

| Werrich a răspuns:

1. Facultatea de Litere
2. Ca sa predai la facultate trebuie să ai doctoratul.

Facultatea durează 3 ani
Masteratul durează 2 ani
Doctoratul durează 2 ani.
Urmează examenul de admitere în profesie.
Deci 7 ani minim pana sa predai la facultate.

| Yasmin875 a răspuns:

După ce termini facultatea.

| gabriel2004o a răspuns:

Facultatea de litere in special dar facultatea nu contează ca e tot aceeasi materie și aceleași comentarii de memorat

| Yasmin875 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Ești de acord cu profa mea de mate. Zicea "dumneaei" fără facultate...