| XxKAMELIAxX a întrebat:

Buna!
Vreau sa fiu ceva in viata,dar nu stiu ce.
am vrut sa devin avocata(nu merita sa aperi mincinosii),dupa am spus ca nu,am vrut sa devin doctorita,am spus ca nu(imi e frica de ace, imi e scarba de sange), am vrut sa devin politista(..nu stiu ce sa zic.), am spus ca nu.dar si da. =]] ..ma ajutati?
Cu informatica nu prea o am. ..ma puteti ajuta va rog?; Informatii:Sunt fata, din Bacau.
As vrea sa fiu managera.dar la ce firme..eu vreau propria firma.dar am nevoie de bani..si pentru asta trebuie sa lucrez undeva unde se ofera bine..deci? Ce meserii de viitor pentru fete sunt?(o meserie decenta!)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te faci avocata (dau un exemplu), primul pas este sa te duci la judecatorie si sa asisti la cateva procese.
Acolo ai sa vezi „pe viu" daca iti place sau nu iti place.

La fel e cu orice meserie: inainte de a te decide, trebuie sa culegi informatii si sa vezi cu ochii tai ce se intampla in bransa.

Solutia unei vieti frumoase este sa incerci sa iti cauti pasiunea si sa o urmezi neabatut, indiferent ce spun altii.

Cand ajungi sa alegi dupa cum spune unul sau altul... esti ca o frunza in bataia vantului.

Urmeaza-ti inima.

36 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Scoala de manageri nu stiu daca o fi, sau cine stie poate astazi sunt de toate.Dar facultate de manager eu nu am auzit.
Restu ce ti s-a spus sa te faci politista cred ca intelegi unde voiau oamenii sa bata laughing raspunsu era cu subinteles

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

MBA, costa vreo 30 000 Euro doar inscrierea.

| XxKAMELIAxX explică (pentru relian):

Facultatea de management =]]

| relian a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Asa si de exemplu vrei sa fi manager la otelarie, sau la mai stiu eu ce fabrica de avioane.Tu cu facultatea aia ce spui ai putea fi manager acolo? Eu nu cred, nu cred ca o sa te angajeze careva ca ai tu facultatea de mager din RO laughing sa fii manager trebuie sa cunosti ceva meserie din acel domeniu, altfel nu vad cine tear baga in seama.
Fcaultatile alea ce arati tu sunt sa va manance banii, aia nu trebuie sa traiasca si eilaughing

| anonimg a răspuns:

Politistii au si meserii de birou. Nu toti sunt pe teren. Poate cei ma putini sunt pe teren. Poti descarca de pe site-ul academiei de politie pdf-ul cu toate profilele existente in cadrul acestei institutii.
Arhivele tot din cadrul politiei fac parte.
http://www.academiadepolitie.ro/

Sau trebuie sa ai un hobby. Daca iti place comertul online, atunci nu vad de ce sa nu incerci. Dar bine este sa faci o scoala in domeniu. Nu neaparat pentru a-ti dezvolta cunostintele in hobby-ul tau. Dar o facultate iti poate aduce mai tarziu un venit ma bun. Trebuie sa iei in calcul si posibilitatea de a nu merge comertul online. In felul acesta facultatea de management ti-ar prinde bine mai mult decat ti-ai putea imagina: fie ca iti vei putea dezvolta propria afacere, fie ca o firma de renume va avea nevoie de un manager pentru un punct de lucru ce si-l va deschide intr-un nou judet sau intr-o noua localitate. Si daca o firma rezista si se dezvolta, este datorita faptului ca are un manager bun. Firmele care nu rezista se datoreaza faptului ca nu are un manager bun sau nu are deloc.
Deci cunostintele de manager sunt bune si pentru micul tau comert online, dar si pentru un venit la o alta firma.

| cristimihailov a răspuns:

Buna.

O intrebare: ce crezi ca o sa faci daca vei deveni politista?

Crezi ca o sa urci usor pe scara ierarhica? Ma tem ca vei fi neplacut surprinsa sa vezi ca sunt altii in fata la rand.

Eu as merge totusi pe avocatura. Nu trebuie sa mergi pe penal. Poti sa treci la comerciala sau pe munca.

Acolo mai ai o sansa sa iti deschizi un cabinet mic de avocatura.

Dar ca politista... nu cred. Ar trebui sa verifici daca poti sa ai firme pe numele tau ca si politist. In plus va trebui sa dai an de an declaratia de avere si inca una. Si apoi sa alergi toata ziua dupa infractori, toti cretinii si alte aberatii umane... nu iti vor mai da timp sa iti urmezi visul.

Cel putin eu asa vad lucrurile.

| gelu1970 a răspuns:

Mergi si lucreaza intr-o fabrica sau in orice firma ca femeie de servici sau ceva de genul. sa vezi ce repede o sa iti iese fumurile dei cap si o sa alegi un drum. asta daca intr-adevar vrei sa studiezi ceva.

| XxKAMELIAxX explică (pentru gelu1970):

Nici asa.Multumesc pentru raspuns.Dar eu nu am spus ca sunt lenesa sau alte chestii.voi,cei care raspundeti, cred ca ati inteles gresit.Voi credeti ca sunt din aia, o fata retardata, din zilele de azi?! Sunt o fata, dar sunt modesta.Modestitatea conteaza la om.ce multe tinere din ziua de azi nu au asa ceva.
Vroiam doar sa-mi spuneti meserii din ziua de azi..meserii vechi, nu conteaza.(meserii decente!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi pe la subofițeri, mai mult nu te văd.

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

Nu.
Multumesc pentru mesaje.dar nu ma vad in viitor politista.
Imi voi creea propria firma..mai intai o sa incep sa vand pe net..si dupa o sa incep sa-mi fac firma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Da, cu siguranță vei reuși.

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru ajutor.

| Kogaion a răspuns:

La ce exprimare ai, nu stiu daca reuseai in medicina/avocaturalaughing) Nici o facultate nu te scoate direct manager, trebuie sa ai niste studii contabile, sa gestionezi niste firme si de abia dupa aia daca ai performante te pune cineva manager. Cred ca facultatea de politie ti s-ar potrivi cel mai bine happy

| XxKAMELIAxX explică (pentru Kogaion):

Hahaha,ar trebui sa rad? M-am grabit cand am scris. Apropo, nu trebuie sa jignesti.
Multumesc, dar cu politia nu stiu ce sa zic..Ma mai gandesc.

| Kogaion a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Si asta cu grabitul e alta problema, cand ceri ajutorul sau vrei sa faci ceva, niciodata nu trebuie sa te grabesti.

| XxKAMELIAxX explică (pentru Kogaion):

Corect.Rabdarea conteaza.

| XxKAMELIAxX explică:

Scuza-ma,dar daca ai chef de gluma du-te la alta usa te rog. Daca vrei tu sa faci video chat, fa! Dar cred ca nu ai citit cum trebuie..am scris ca "MUNCA DECENTA".tie asta ti se pare munca decenta?

| RAY a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

De ce consideri video chatul o munca imorala? am prietene care fac asta, de ce sa judeci omul dupa locul lui de munca?

| XxKAMELIAxX explică (pentru RAY):

O munca imorala? Crezi ca e morala? Crezi ca slujba asta e buna? Mama unui prieten face asa ceva, castiga multi bani..dar..atunci cand ajungi sa nu mai ai niciun ban faci asta, dar nici atunci!
Ce vezi tu asa de bun in slujba asta? As lucra intr-un restaurant sa fiu chelner si sa-mi rup mainile, dar tot n-as lucra la video chat!

| RAY a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Moralitatea e relativa si e in functie de gandirea fiecaruia si de cum percepe lumea, desigur ca daca as avea iubita nu as putea concepe sa faca video chat din faptul ca as fi gelos, dar nu am nimic impotriva

| XxKAMELIAxX explică (pentru RAY):

Ai spus in comentariul de mai sus ca:
"De ce sa judeci omul dupa locul lui de munca"->nu am spus ca-l judec, dar ce am vrut sa spun este ca:..meseria aceasta, de video chat, este una necivilizata. Daca cineva ar lucra ca mecanic, nu l-as judeca.dar sa fie o munca civilizata.
Nu judec un om care face video chat.Sa faca =]] doar nu-i spun eu sa nu faca, acum.E ca si cum iti vinzi trupul..propriul tau trup vandut. _ - _

| RAY a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Si in tarile civilizate se practica asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| XxKAMELIAxX explică (pentru Joker3134):

Adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Ce-i imoral în videochat? laughing

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

Ce-i moral in videochat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

După mine, totul, atâta timp cât îl practici legal.

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

...parerea ta!

| relian a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Nu vrei sa faci videochat, aveai deja un client asigurat pe ray laughing poate omu vrea sa vada cum arati, cum te misti.
Esti o rea laughing

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Traducatoare, ghid turistic, actrita, da la politie daca poti, unii si-ar dori dar nu sunt apti! Dar cel mai important, fa ceea ce ti-ar placea cu adevarat!

| XxKAMELIAxX explică (pentru Strongerthanyou1):

..am o sora geamana.ea vrea sa devina actrita.
Dar eu..eu nu vad ce-mi place cu adevarat.

| Strongerthanyou1 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Ai timp sa descoperi! Ar mai fi o solutie, sa faci din fiecare activitate cateva ore de practica, sa vezi ce ti-ar placea! Si asa gasesti tu ceva sa te atraga, sau daca nu, macar ceva sa nu-ti displaca, daca nu incerci, nu ai de unde sa stii, prin practica descoperim toti ceea ce ne place, nu din auzite!

| SMH a răspuns:

Invata o limba straina in afara de Engleaz. Preferabil Germana. Apoi mergi pe ceva economic. Esay.

| SMH a răspuns (pentru SMH):

Easy*

| XxKAMELIAxX explică (pentru SMH):

Multumesc mult pentru mesaj!

| hannamaria4 a răspuns:

Nu iti fa griji, termina scoala, si apoi ai sa vezi tu!winking o sa faci cu siguranta intr-o zi alegerea perfecta pentru tine!