| Hopeise a întrebat:

Vreau să mă transfer la alt liceu cât mai rapid, aș puteam să mă transfer și în vacanța de iarnă (sunt clasă a 9-a)+ DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| Eva17 a răspuns:

Nu prea am inteles din intrebarea ta cu ce vrei sa te ajut, dar sper ca voi raspunde corect.Si eu m-am transferat de curand.Ar trebui sa mergi cat mai repede la liceul dorit sa vezi ce poti face, insa ma tem ca e prea tarziu.Nu te poti transfera in vacanta de iarna, ci la sfarsitul primului semestru sau la anul.Este cam greu sa te muti dupa primul semestru din cauza ca va trebui sa achiti alte carti, si e posibil ca ei sa faca o materie de un grad de dificultate mai mare.In mare parte trebuie sa dai o proba (depinde de profil).De exemplu daca vrei la profil vocational, va trebui sa inveti tot ce au facut ei (la aceste licee este cel mai greu sa fii admisa, iti spun din propria experienta). Daca esti prietenoasa sunt 100% convinsa ca te vei intelege bine cu profesorii si colegii.Trebuie sa mergi la secretariat si sa vorbesti, unde vei primi mai multe detalii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face cerere de transfer inainte de vacanta dintre semestre, ca sa te transferi dupa semestrul I, nu se poate in vacanta de iarna, dar numai daca nu schimbi profilul.
Daca schimbi profilul transferul, cu unele exceptii, se poate face doar dupa cl. a IX-a.
In primul caz trebuie sa fi avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului admis la liceul si profilul unde vrei sa te transferi.
In al doilea caz trebuie ca media de promovare a cl. a IX-a sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi si sa reusesti la examenele de diferente.
Situatii exceptionale conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."