| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să urmez o facultate să intru în învățământ că profesoară de desen pentru clasele 5-8, este facultate în Arad pentru așa ceva? Dacă da, ce se cere? Cât contează media la bacalaureat? Și câți ani de facultate se fac pentru asta? Dacă știți, vă rog, dați-mi și mie niște detalii, sunt în clasa a 12 și aș vrea să știu și ce se cere că profesor. M-am gândit să aleg între design vestimentar și profesoara, m-am interesat la design și aș vrea să știu și despre învățământ, să știu spre ce să mă îndrept, apoi, dacă nu va merge cu una din meserii să încerc cu cealaltă. Mulțumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La facultatea de arte plastice va trebui sa urmezi si modul pedagogic pentru a deveni profesoara.
Daca ai talent, poti fi paralel si profesoara, si sa te ocupi de design.