| Mirunarazboinicaa a întrebat:

Bună.
Vreau să vă întreb cum să mă înscriu la școala de aviație din Strejnic, întrucât am 16 ani și sunt pasionată de avioane si de mecanismul lor si vreau să fac o carieră în domeniu. Am auzit că se pot face cursuri sau ceva..nu știu prea bine. Dar orice informație m-ar ajuta. Eu nu am găsit nimic. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La 16 ani si fara studii liceale finalizate nu te poti inscrie la niciunul din cursurile organizate de Scoala superioara de aviatie civila(SSAvC) cu sediul in Bucuresti( aeroportul Strejnic este una din cele doua baze operative ale scolii, cealalalta fiind la aeroportul Baneasa).
Daca visezi sa devii pilot te sfatuiesc ca, in anii de liceu, sa studiezi cu seriozitate matematica, fizica si limba engleza--- la SSAvC, vei avea nevoie de cunostintele dobandite in liceu la aceste discipline!
In plus, inca de pe acum, ar fi bine sa stii inca ca orice curs organizat de SSAvC (sau de orice alta scoala de aviatie civila)costa! Pana si un "amarat" de curs de formare initiala a insotitorilor de zbor, la SSAvC te va costa 1980 euro. Spun "amarat" nu numai pentru faptul ca la SSAvC nu exista obligatia detinerii unei diplome de bac, ci si pentru ca, majoritatea companiilor aeriene care angajeaza insotitori de de bord organizeaza, ele insele, cursuri pentru candidatii selectati in urma anunturilor de angajare.
Daca visezi sa devii pilot, vei avea nevoie de sume mult mai mari pentru plata cursurilor :
*o licenta PPL(A), respectiv cursul de pilot particular avion, te va costa 9000 euro
* o licenta de baza de pilot transport pasageri cu avioanele de linie (ATPL) ajunge la 37.000 de euro. - Vezi sursa: https://www.cariereonline.ro/......vent-somer

p.s. Afla mai multe din link-urile:
http://www.aviationacademy.ro/index.html
https://www.facebook.com/ScoalaSuperioaradeAviatie/

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Pe lîngă sfatul bun primit aici intră și în grupul de profesioniști https://beta.groups.yahoo.com/neo/groups/aviatia/info
E bine să intri în "mafie".

| ALGator a răspuns:

Se mai poate să lucrezi în aviație și dacă ești inginer.