| fatmatosun a întrebat:

Bună
Vreo stewardesa pe aici?

Vreau și eu sa fac un curs pentru asa ceva.

Ce părere aveți?
E ok ca și job?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine daca faci asemenea curs. Dar selectia este cam drastică.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ok in masura in care iti place sa fii chelnerita... la inaltime.
Nimic special! Alergi printre pasageri, cu unii te certi pe altii ii domolesti, ca deh, mai sunt si oameni certareti prin avioane, sau chiar nebuni, tii copii mici in brate cand mamica lor merge la wc, servesti mancare si bautura tuturor, stergi la gura pe aia de vomita in avion, speli wc-urile din 2 in 2 ore samd.
Esti pregatita sa faci toate cele de mai sus?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un job interesant. nu asculta frustratile userului Ioneasca, deja incepe sa incalce orice limita de logica.

Stewardesele sunt extrem de bine antrenate si au o groaza de resposabilitati in avion... servirea mancarii e doar o mica parte.

| Nemessys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=6M8x8KVLeyM ai aici o discutie cu o stewardesa + pe internet alte experiente. Daca tie iti place si simti o atractie pentru meseria asta, atunci go for it.

| bmerry a răspuns:

Buna! Eu tocmai am fost acceptata la o companie și urmează sa încep cursurile din luna Martie. In primul rand, nu asculta toate vorbele cu,, chelnerița la înălțime", doar oamenii limitați zic asa ceva. Stewardesa este asistenta pilotului, nu servitoarea pasagerului. Este cea care se ocupa de securitatea aeronavei și implicit a pasagerilor. Fără stewardesă, zborul nu ar putea exista.
Nu îți recomand sa faci scoala de aviație (care costa in jur de 2000 de euro și nu îți garantează locul de munca). Cea mai buna soluție ar fi sa mergi la interviuri (sunt multe companii aeriene care îți asigura scoala, nu te costa nimic. Depinde cât de mult ești dispusă sa îți schimbi viața. Dacă vrei sa rămâi in împrejurimi poți alege WizzAir, RyanAir, BlueAir; dacă vrei in Orient unde sunt și salariile mai mari poți alege Emirates, Qatar, Etihad). După ce iei interviul, compania îți asigura training-ul gratuit, iar după caz cazarea.
Bineînțeles, poți opta, dacă vrei neaparat și dacă dispui de bani, pentru scoala de Aviație, care îți oferă la final Brevetul de zbor. Dar nu îți oferă locul de munca. Rămâne apoi ca tu sa mergi la interviuri, iar in cazul in care ești acceptata oricum trebuie sa faci niște cursuri care diferă de la companie la companie.

| bmerry a răspuns:

Îți recomand sa cauți pe Facebook: Vreau sa Fiu Stewardesă. Sunt acolo niște fete drăguțe, foste stewardese, care îți oferă o mulțime de detalii și te pun la curent cu interviurile, când și cum se organizează. Succes! Este o meserie frumoasa și ofertantă.