| Avram_Antonio_1995 a întrebat:

Bună ziua... am 17 ani și sunt la liceul sportiv, vreau să devin polițist!
Pot să ies de la acest liceu? Și din ce trebuie să dau examen pentru intrarea la facultate?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da la nici un liceu nu iesi politist, pentru aceasta trebuie sa urmezi Facultatea de Politie din cadrul Academiei de Politie (pentru ofiteri) sau o scoala de agenti de politie, ambele dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat.
Nu conteaza ce profil de liceu ai, importante sunt diploma de bacalaureat, indeplinirea conditiilor pentru a candida si reusita la admitere.
Pentru a vedea cum este examenul de admitere citeste Admiterea 2019, de pe site-ul oficial al scolii de politie pe care vrei s-o urmezi, asta orientativ. Pentru a vedea exact va trebui sa citesti admiterea din anul cand vei termina liceul.