| AdrianPavel12 a întrebat:

am 18 ani si doresc sa ma inscriu in armata romana ca gradat profesionist. Eu am terminat scoala profesionala de electricitate instalatii in Belgia, sunt in Belgia de la varsta de 11 ani si doresc sa imi fac o cariera militara in Romania, se poate daca nu am facut liceul militar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru SGP nu este obligatoriu liceul, cu atat mai putin liceul militar, obligatorii sunt doar 10 clase.
In primul rand va trebui sa-ti echivalezi studiile facute in Belgia si, daca sunt echivalate cu 10 clase din Romania, vei indeplini conditia de studii.

| mgtow a răspuns:

Poti

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa ai cetatenie romana, sa ai cel putin 10 clase (pentru aceasta trebuie sa-ti echivalezi in Romania studiile). Pentru nici o pregatire militara (academie, scoala militara de profesionisti, curs de pregatire pentru SGM (soldat-gradat profesionist) nu este obligatoriu liceul militar.

| ionutx02 a răspuns:

Cred ca ai nevoie sa fi luat BAC-UL. Eu recomand sa practici ce ai invatat in Belgia si vei avea un salariu mai mare decat in Romania.