| RaduCPM a întrebat:

Am fost acceptat la universitatea Transilvania din Brașov, la buget, la limbi moderne aplicate, dar cu o medie mai mică - 7.76 - si am ales sa fiu repartizat pentru camin studentesc. Întrebarea mea este: am șanse să prind loc la cămin, pentru că nici nu știu dacă locurile sunt alocate pentru fiecare facultate sau pentru toată universitatea la un loc?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Fiecare facultate are o comisie. Acolo se tine cont de loc bugetat/taxa, distanta, restante, etc, daca indeplinesti cerintele intri. Din pacate ai media mica si nu o sa intri. Iti dau un sfat, prima luna stai cu un prieten sau o ruda, apoi faci cerere la rectorat(sunt obligati sa o accepte daca stai departe), apoi iti da un loc in camin. Noi asa am facut, aveam medii mari(chiar 8, 5-9), si tot nu au intrat decat cei cu peste 9.50. Anul 2 este mai simplu ca se tine cont de restante, daca ai una sau maxim 2 intri la camin nu se mai tine cont de medie. Daca mai ai nevoie de informatii te pot ajuta oricand.

| RaduCPM explică (pentru Frank51):

Hei, mersi de răspunsul sincer, dar așa cum am eu noroc mereu laughing, s-a întâmplat să fiu acceptat la cămin ieri. Nu mă așteptam, nici prietenii nu se așteptau și deja îmi făcusem alte planuri, dar na... Am avut noroc

| Frank51 a răspuns (pentru RaduCPM):

Și eu am intrat, big grin yayayayay.

| RaduCPM explică (pentru Frank51):

Felicitări!
Și aș aprecia tare mult daca îmi poți spune cam de ce aș avea nevoie pentru inceput. Spre exemplu: daca voi găsi acolo așternuturi și prosoape sau daca găsesc frigider

| Frank51 a răspuns (pentru RaduCPM):

De regula gasesti camera goala, cu paturile având doar saltelele. O sa ai birou și un dulap. Așternuturi și pernă trebuie sa iți aduci, la fel și cu prosopul, si altele. Frigider de regula ori rămâne de la cei care au stat anul trecut(Dacă nu l-au vandut), ori cumpărați voi unul. De abia aștept să înceapă faculta, ador viața de cămin.

| RaduCPM explică (pentru Frank51):

Mersi, mi-ai fost de ajutor

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu, fiecare facultate are alocat un un număr de locuri să nu se facă disciminare, o facultate să ocupe toate locurile din cămin.

| christine99 a răspuns:

Fiecare facultate are un numar de locuri, daca esti la buget ai sanse sa prinzi.