| adrianolah1 a întrebat:

am o curiozitate de ceva vreme.
Am 18 ani,am studii profesionale(nu am bacalaureatul),dar am intentia de a ma angaja ca programator,pentru ca este un hobby,si o fac din pasiune.
Intrebarea mea este, exista posibilitatea de a ma angaja intr-o firma de it fara studii superioare sau bacalaureatul luat?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La o firma mare nici nu ajungi la interviu daca nu ai bacul, oricat de bun ai fi

| adrianolah1 explică (pentru suntserios):

Momentan asta o fac din pasiune, dar intentionez sa ma angajez ca programator, intre timp voi continua si liceul din februarie, si voi mai avea 1 an si 5 luni de liceu, dupa care dau bacalaureatul. Daca am bacul luat, sunt sanse sa ma primeasca la o firma ceva mai mare si pe un salar ceva mai bun?

| Radu284 a răspuns:

Da, nici eu nu am bacul si am lucrat ca programator in Romania fara nicio diploma. Acum lucrez pe cont propriu.

Ai putea de exemplu sa faci si tu ceva gen freelance, sau appuri, etc. Ce fel de programare stii?

| n1n1o a răspuns (pentru Radu284):

Fara "relatii" colo-colo nu te baga nimeni nicaeri.

| Radu284 a răspuns (pentru n1n1o):

Eu nu am avut nicio relatie. Bine, asta se intampla acum 16 ani, dar nu vad de ce nu te-ar angaja, daca ai experienta (sa fi facut niste proiecte, etc.)

| n1n1o a răspuns (pentru Radu284):

Romania e de rahat frate, degeaba sti IT mai bine decat 1 cu diplome daca nu ai ce-ti trebuie la mana este aiurea rau.

| Radu284 a răspuns (pentru n1n1o):

Uite, eu aveam o oferta de angajare (m-a intrebat cineva daca vreau sa lucrez), pe vreo 1500 euro, chiar si asa fara diplome. Dar nu m-a interesat oferta. Deci se poate.

| n1n1o a răspuns (pentru Radu284):

Presupun ca ai experienta un CV bogat dar unu ca mine care nu am mai lucrat la nici o firma cine ma ia pe mine?

| Radu284 a răspuns (pentru n1n1o):

Pai incepi sa iti faci un CV. Faci proiecte propri. Eventual nu stiu, te implici in chestii de voluntariat. Le faci siteuri de web (JS, PHP) la ONGuri, etc. Ce stii din domeniul ITului? Si cati ani ai?

| n1n1o a răspuns (pentru Radu284):

Intrebariile aste ar trebui adresate lui @adrianolah1 eu doar am vrut sa precizez cum merg treburile in Romania (stiu IT dar in alte domenii nu in Programare (adica m-am apucat si eu intr-un timp de c/c++ si mi-am dat seama ca nu sunt asa bun la mate)), asta cu voluntariatu sunt de acord cu tine, altfel nu prea ai cum sa ajungi la o firma buna cu un salariu decent fata de informnatiile pe care le detii.

| adrianolah1 explică (pentru Radu284):

Salut,stiu html, css3, php,mysql,jquery, putin din bootstrap, grunt(e un framework de javascript) si inca un framework de php (laravel), imi poti spune ce intrebari ti-au pus cand te-ai dus pentru angajare? Freelancing am incercat, dar m-am cam acrit de atatia indieni si de mult bid-uit.
O seara placuta

| Radu284 a răspuns (pentru adrianolah1):

Ok, si ai si tu o lista cu siteurile facute? Cam cate ai? Si faci si web design, sau doar programare?

| adrianolah1 explică (pentru Radu284):

Sunt proiecte personale, nu sunt publicate, dar am 1 proiect cap-coada facut de mine, iar legat de ce ai spus tu sunt Fullstack (insemnand ca fac si front-end, si back-end)

| Radu284 a răspuns (pentru adrianolah1):

Pai daca nu ai nimic publicat, ce vrei sa arati?
Apuca-te si fa niste siteuri web publice, eventual pe gratis la inceput (pentru fundatii, etc.)

In paralel, gandeste-te sa faci si un site al tau din care ar iesi bani (din reclame).

| Cosmin86 a răspuns (pentru n1n1o):

Primul meu job de programator a fost la Bitdefender, imediat dupa ce am terminat politehnica.

Cu timpul, ajungi sa castigi foarte bine, cand devii senior.

| n1n1o a răspuns:

Buna, ca editor de programe s-ar putea sa-ti gasesti. Pentru ca nici eu nu am diplome si am avut sansa sa intru dar nu eram suficient de pregatit si am refuzat.