| Evaeva1987 a întrebat:

Buna ziua!
Am terminat facultatea si masteratul, in domeniul stiintelor economine.
Imi doresc sa schimb radical meseria pe care o am (cea de economist), cu una de profesor happy
Da, stiu ca nu pare rentabil, dar cu toate riscurile, chiar imi doresc sa fiu profesor, fie de limba romana, fie de desen, fie ca si educator/invatator (orice la catedra sa fie, in preajma copiilor).
Nu am pregatire in nici una din specializarile dorite.
Ce trebuie sa fac? exista vreun demers ca eu sa sar peste inca o facultate/masterat (eu deja le am, dar in economie), si sa compenseze cumva?
Oare ca profesor suplinitor ma pot incadra? as avea vreo sansa?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi profesor de economie la liceu. Sau poti fi suplinitor necalificat (ca si cum nu ai avea nici o facultate), in locurile in care nu exista profesori (adica in general la sate, dar si in carteierele mai rau famate ale marilor orase, doar ca salariul in aceasta situatie, este fdoarte mic, probabil cu 10-20 de lei peste minimul pe economie)

| Evaeva1987 explică (pentru Brigaela):

Nu, intentia mea era sa parasesc domeniul economic.
Tanjesc spre un post la catedra, catre limba romana sau desen. Sunt constienta de salariile mici din sistemul de invatamant...
Si pentru a ajunge suplinitor necalificat pentru lb. romana, ce demersuri ar trebui urmate?

| Brigaela a răspuns (pentru Evaeva1987):

Ar trebui sa stii ca e greu sa fii profesor de romana. Fara studii in domeniu, vei fi un profesor slab, care le va face rau copiilor. Asa ca daca iti plac copiii si le vrei binele, trebuie sa te apuci de facultate. Gandeste-te cum ar fi sa fii contabil expert fara studii in domeniu... Sa fii profesor e de 10 ori mai greu.
Daca nu iti pasa de copii, atunci poti face meseria si asa, dar e mare pacat. Mergi la inspectorat si inscrie-te ca suplinitor necalificat. Apoi urmareste pe siteul inspectoratului cand sunt repartitiile pentru suplinitori necalificati (intre 1 si 15 septembrie)

6 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Salut, aș fi recunoscător dacă m-ai putea ajuta cu un sfat... sunt boboc la universitatea Artifex la facultatea Finanțe și contabilitate. Dat fiind faptul că tu ai trecut prin asta, se găsesc locuri de muncă în acest domeniu? Fără pile și cu un salariu de început net de aproape 2000 lei?

| Evaeva1987 explică (pentru Iunix):

Locuri de munca sunt destule in domeniul acesta, insa startul este cam dificil.
Marea majoritate a angajatorilor, prefera sa angajeze personal care ca aiba deja minim 3-5 ani de experienta. Este trist, intr-adevar, pentru tinerii absolventi, dar nu te descuraja!

| Iunix a răspuns (pentru Evaeva1987):

Îți mulțumesc pentru răspuns, mă gândeam să încerc la o facultate de IT, să devin programator, dar din câte am înțeles programarea implică multă matematică... și na, încerc cu economie, poate obțin un salariu la fel de bun ca în IT dar cu o muncă mai lejeră, în plus am terminat un liceu economic, deci nu mi-e frică de economie.

| Evaeva1987 explică (pentru Iunix):

Cu drag! mult succes in ceea ce vei face!