| Evaeva1987 a întrebat:

Buna ziua!
Am terminat facultatea si masteratul, in domeniul stiintelor economine.
Imi doresc sa schimb radical meseria pe care o am (cea de economist), cu una de profesor happy

Da, stiu ca nu pare rentabil, dar cu toate riscurile, chiar imi doresc sa fiu profesor, fie de limba romana, fie de desen, fie ca si educator/invatator (orice la catedra sa fie, in preajma copiilor).

Nu am pregatire in nici una din specializarile dorite.

Ce trebuie sa fac? exista vreun demers ca eu sa sar peste inca o facultate/masterat (eu deja le am, dar in economie), si sa compenseze cumva?

Oare ca profesor suplinitor ma pot incadra? as avea vreo sansa?

Răspuns Câştigător
| Evaeva1987 explică:

Art. 90.
"În mod exceptional, în lipsa personalului didactic calificat, pot fi încadrati cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, conform art. 89 din prezenta Metodologie sau până la venirea unui cadru didactic calificat, suplinitori fără studii corespunzătoare, care au absolvit cel putin liceul, cu diplomă de bacalaureat, si care sunt testati prin interviu si lucrare scrisă în profilul postului solicitat."

Nu stiu daca s-a schmbat ceva din prevederile astea, dar stiu ca in ziua de azi trebuie sa ai macar un modul psihopedagogic (de preferat pe disciplina pe care vrei sa o predai), banuiesc ca ai facut in facultate asta, si eu aveam dar nu m-am inscris ca nu voiam sa fiu profesor.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poți da examenul de titularizare ca sa fii suplinitor, dar ai nevoie neaparat de modulul psihopedagogic. Te-ar fi ajutat mult sa faci masterul pe chestia asta și eventual la facultatea de litere.

| Evaeva1987 explică (pentru Bondarel99):

Un masterat in litere + modulul pedagogic? de ambele as avea nevoie pentru. titularizare? sau doar de unul din cele doua mentionate?

| Evaeva1987 explică (pentru Evaeva1987):

Art. 90.
"În mod exceptional, în lipsa personalului didactic calificat, pot fi încadrati cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, conform art. 89 din prezenta Metodologie sau până la venirea unui cadru didactic calificat, suplinitori fără studii corespunzătoare, care au absolvit cel putin liceul, cu diplomă de bacalaureat, si care sunt testati prin interviu si lucrare scrisă în profilul postului solicitat."

Nu stiu daca s-a schmbat ceva din prevederile astea, dar stiu ca in ziua de azi trebuie sa ai macar un modul psihopedagogic (de preferat pe disciplina pe care vrei sa o predai), banuiesc ca ai facut in facultate asta, si eu aveam dar nu m-am inscris ca nu voiam sa fiu profesor.

| Ara997 a răspuns:

Da, cauta sa predai discipline economice la colegiile tehnice care au profil tehnologic -economic. si pentru ca ai masterul poti preda la liceu. nu te baga pe alt domeniu pentru ca e imbulzeala mare plus ca au pregatire o facultate de filologie in spate de ex.
ramai pe economic. trebuie sa faci modulele psihopedagogice si sa incerci sa dai la anul viitor un ex de titularizare. pentru detalii discutam