Întrebare recomandată | Popescuilie98 a întrebat:

as dori si eu sa stiu care e diferenta intre facultatea de politie si cea de la jandermerie? Adica ca si materie in cei 3 ani... şi dupa aceea, după ce se termina... cum e viata ca şi om care a terminat poliția sau jandarmeriahappy va rog sa mi raspunda cine-i in masură, va multumeschappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e doar ceea ce banuiesc.

Eu zic ca diferenta este ca:

Politistii fac lucruri "normale",adica patruleaza, dau amenzi si chestii dinacestea, si desigur sa stie sa traga cu pistolul sau sa se lupte bine neinarmat.

Jandarmeria totusi, cred ca este antrenata special pentru niste cazuri mai serioase de exemplu jaf mare la banca sau ceva de genul, mereu cand vezi jandarmi sunt inarmati ca in caz ca se intampla ceva sa fie pregatiti.