| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! Ce face un tehnician silvic?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Câteva:

sa identifice pricnipalele caracteristici ale arboretului
sa respecte etapele de ingrijire si conducere a arboretelor
sa aplice masurile de asigurare a continuitații fondului forestier in regim specific
sa organizeze aplicarea lucrarilor silvotehnice de exploatare
sa utilizeze si sa completeze documentația specific pentru organizarea lucrarilor silvotehnice
sa inventarieze arborii si arboretele
sa utilizeze documentele tehnice si de gestiune pentru exploatarea fondului silvicol, cu respectarea dispozițiile legale
sa coreleze lucrarile de exploatare cu metodele de exploatare folosite
sa organizeze lucrarile specifice platformei primare si a transportului forestier
sa aplice metodele de cubare a arborilor doborați si a arborilor pe picior
sa aplice lucrarile de doborare a arborilor, de fasonare a arborilor doborați, de colectare a masei lemnoase si de curațire a resturilor de exploatare
sa identifice principalele caracteristici ale sistemului/ procesului supus evaluarii, alegerea metodei de evaluare si stabilirea instrumentelor de lucru
sa intocmeasca documentația de instalare, execuție si intreținere pentru lucrarile avute in execuție