| anonim_4396 a întrebat:

Cu studii universitare pot deveni profesor?

Multumesc!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fii mai explicit, ce studii, ce fel de profesor

| CosteI a răspuns (pentru Adry05):

Am absolvit inginerie industriala profil TCM ( tehnologia de constructii de masini ) si as vrea sa predau desen tehnic.

Multumesc!

| Peridava a răspuns (pentru CosteI):

Daca pe langa ce ai, faci si un modul de pedagogie, poti fi profesor.

| CosteI a răspuns (pentru Peridava):

Pai am avut intr-un semestru si curs de pedagogie.

Ce mai este necesar?

Am absolvit doar licenta, nu am mastet.

| Adry05 a răspuns (pentru CosteI):

Unde? La facultate? Pe langa specializare trebuie sa faci modulul psihologic, la nivel de licenta poti preda doar la scoala generala iar cu masteratul poti preda la liceu si universitar

| CosteI a răspuns (pentru Adry05):

M-ar interesa sa pot preda la liceu, nu cred ca se preda desen tehnic sau ceva module tehnice la clasele 5-8.

Multumesc mult de informatii!

| Adry05 a răspuns (pentru CosteI):

Trebuie sa faci masterul din cadru modulului pedagogic si pentru liceu si pentru facultate. Mi se pare o idiotenie dar nah, reguli laughing

| Peridava a răspuns (pentru CosteI):

Mergi la o scoala si intreaba directorul. Poti initial sa intri ca suplinitor si apoi termini ce cerinte mai au ei. In 3 ani poti lua si definitivatul in invatamant. 3 ani e conditia de vechime.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai cu studii universitare poti fi profesor