| LEAlex a întrebat:

Dacă fac Facultatea de Psihologie in România,pot lucra in afara granitelor țării, în acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat, intai trebuie sa-ti iei masterul, pe urma sa obtii accesul la libera practica, pe urma emigrezi, iti echivalezi diplomele, dovedesti ca tu cunosti bine limba tarii respective si abia pe urma poti practica in tara respectiva. Bine, de ex. in Olanda, titlul de psiholog nu e protejat, oricine se poate numi psiholog daca vrea, dar psihologii adevarati au titlul psycholoog NIP.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca ti se recunoaste diploma.
Pentru asta va trebui sa dai examen de limba (si poate si de specialitate) in limba oficiala a tarii respective.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bula):

Asta il interesa si pe el, daca i se recunoaste diploma. Multumim pentru raspunsul excelent de util.

| Adry05 a răspuns:

Asa ar trebui, dar incearca sa mergi la o facultate cat mai de top din tara.

| wolder a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva. fa acea facultate in afara si teeu angajezi afară. E mai ușor așa. Cu psiho nu isi găsesc unii nici in ro dar in afară. Daca chiar te pasionează domeniul ( citești multe carti de psiho ), fă asta. Dar dacă nu ai citit nicio carte de psiho in viață, dar ai auzit ca e mișto domeniul, caută-ți ceva care sa te pasioneze!

| Nemessys a răspuns:

Din moment ce ai experienta, nu vad de ce nu.

| PsyhoChild a răspuns:

Daca faci facultate in Anglia poti sa te angajezi in Romania.Deci invers nu vad de ce nu

| Mihai1997xy a răspuns:

Daca reusesti sa obtii un certificat de limba(in functie de tara), poti lucra oriunde cat timp diploma este recunoscuta! Mult succes!