| ErzAd a întrebat:

Daca termin Academia de Politie pe specializarea OSP cati ani de facultate mai trebuie sa fac pentru a-mi obtine licenta in drept?

1 răspuns:
| ottovintila a răspuns:

Daca ai terminat Academia de Poliție pe specializarea OSP (Ordine și Siguranță Publică), este posibil să poți obține o echivalare a unor materii sau credite în cadrul unei facultăți de Drept, în funcție de politica și procedurile instituției de învățământ superior. Cu toate acestea, este important să consulți instituția de învățământ la care dorești să aplici pentru a obține informații specifice despre posibilitatea de echivalare a materiilor sau creditele obținute în cadrul Academiei de Poliție.

Durata exactă a studiilor suplimentare pentru a obține o licență în drept poate varia în funcție de echivalările și recunoașterile acordate, precum și de programul de studiu al facultății de Drept. Este posibil să fie necesar să urmezi un program de licență care să dureze aproximativ 3-4 ani, dar aceasta poate varia în funcție de instituție și de circumstanțe individuale.