| Danxelerator a întrebat:

de cateva zile ma aflu intr-o mare dilema,am fost la un interviu pentru un post de receptioner,nu am experienta in domeniu si am spus asta angajatorului a doua zi am fost chemat sa stau sa vad cum merg lucrurile pe acolo,mentionez ca nu am vorbit nimic legat de program sau salariu,apoi acest lucru s-a repetat si urmatoarele zile.
Apoi am fost chemat pe noapte o ora, apoi urmatoarele 3 nopti am intrat in program normal de 8 ore,dintre care doar prima noapte am fost alaturi de un alt coleg care mi-a facut un training pe parcursul noptii, urmatorele 2 nopti am fost singur, in tot acest timp mi s-a spus ca sunt in training/proba cand se mentiona proba cand training.
Acum la finalul celor 3 nopti apare seful si spune ca ei sunt multumiti de mine si sa mai vin inca 5 nopti dupa o zi de pauza dar ca pentru aceste zile/nopti petrecute la hotel eu nu pot fi platit pentru ca ei au mai avut receptioneri care au plecat dupa ce ei i-au instruit.A mai spus ca acum urmeaza training-ul cu el pe ziua, insa nu a spus nimic legat de salariu sau mai departe de cele 5 nopti legat de program,nu am mai pus intrebari atunci pentru ca eram prea obosit si am zis sa ma mai gandesc si sa ma consult
Multi imi spun ca trebuie sa las lucrurile asa pentru ca nu am experienta,dar mie nu mi se pare in regula,pentru ca am muncit de unul singur chiar fiind proba/training si nu am primit si nu voi primi nici un ban pentru zilele/noptile astea, acolo este un fel de job 5 in 1, adica faci mult mai multe decat doar munca de receptioner
De cele 5 nopti ce urmeaza sa le fac iar nu a mentionat nimic legat de salariu.
Ce ar trebui sa fac in continuare? ce sfat imi puteti oferi? sa mai continui la cest job?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuia sa inchei un contract individual de munca (CIM) cu perioada de proba, asta inainte chiar de a incepe lucrul. In contract trebuie sa fie prevazute toate elementele cerute de Codul muncii - tipul muncii, durata, norma intreaga, salariu, spor pentru orele de noapte, concediul de odihna, etc. CIM trebuia inregistrat in Registrul general de evidenta a salariatilor si comunicat la ITM, abia apoi puteai incepe munca.
Pentru ca ai lucrat fara contract angajatorul poate fi amendat.
Daca iti place munca si vei fi multumit poti condinua dar numai dupa incheierea CIM.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mori daca lucrezi 5-10 zile pe gratis mai ales daca nu ai deloc experienta. Chiar daca nu te angajeaza poti sa treci in CV trainning ul

| Danxelerator explică (pentru suntserios):

Nu am experienta in domeniul asta, am in schimb experienta in alte domenii si nu am zis nimic legat de zilele de pana cum desi daca ramai singur si faci o tura normala nu se mai poate numi training, problema este ca nu se va rezuma la 5-10 zile ci poate sa mai dureze perioada de neplata pentru ca nu a spus nimic de salariu sau contract.Eu mi-am facut treaba corect si cum scrie la carte chiar daca nu aveam experienta nu cred ca sunt pretentios pentru ca imi cer banii pentru munca depusa(si crede-ma este munca destula)dar nici macar banii pentru zilele/noptile lucrate pana acum nu ma mai intereseaza ci ma intereseaza sa fiu platit de acum inainte, ori eu nu am primit nici o garantie.Este adevarat ca poti trece ca ai facut training in CV dar nu stiu cine va tine cont ca tu ai facut odata un training la locul de munca si oricum fiecare companie,firma,hotel etc procedeaza diferit,lucrurile care se aplica aici nu se aplica in alta parte.
Dar poate eu stiu voi putea merge si la cumparaturi si sa le spun vanzatorilor ca o luna nu le platesc produsele ci vreau sa ma acomodez cu ele,sa le fac training sa le tin in proba si doar apoi sa incep sa si platesc pentru produse, o sa incerc sa vad daca merge, la fel cu gazul, curentul, apa etc.
In orice caz mersi de raspuns

| Mihaela1964 a răspuns:

Mergi cu tatal tau la el, poate vorbi si de salariu si de perioada asta de proba in care e clar ca n-are chef sa te plateasca-el o cheama training, dar e vrajeala curata asta.Banuiesc ca nu va indrazni sa minta un om cu experienta.

| DjGeoX91 a răspuns:

Eu de fiecare data cand am fost angajat de catre o firma am fost mai intai in probe pentru o perioada de timp ( 1 saptamana maxim 2), poti avea si experienta de acea proba nu poti scapa ( depinde de firma si relatii), dar pot sa spun ca unde am avut acea proba am fost platit pentru acele 2 saptamani ...alea 2 saptamani sa spun spre exemplu ti le plateste atunci cand iti dai demisia sau diverse motive!

| Danxelerator explică:

Acum mi-a spus ca se mai gandeste daca ma plateste pentru noptile astea de proba.Eu am muncit de m-am rupt si noaptea si el se gandeste daca sa ma plateasca.Ce incredere sa mai am eu ca voi vedea vreodata vreun ban de la oamenii astia? sa muncesti si sa nu ai nici o satisfactie

| Danxelerator explică:

A fost o teapa, vine si spune dupa saptamani in care am lucrat zi-noapte ca nu sunt ceea ce cauta ei si ca nu ma pot plati pentru ca a fost proba, desi la mijlocul acestei perioade imi spuneau ca totul este in regula.
Asa ca oamenilor nu mai acceptati asa ceva, chiar daca sunteti disperati dupa un job, nu se merita din contra va mancati din nervi si sanatate.