| numesiprenume0 a întrebat:

M-ar interesa si pe mine sa stiu ce diferente sunt intre internship si voluntariat.

Am inteles ca internshipul ar fi mai avantajos pentru ca este si platit, pe langa faptul ca se considera experienta profesionala.

O alta nelamurire este daca pot face una din cele doua optiuni(internship sau voluntariat) cat inca sunt la scoala(postliceala, anul 3).

Multumesc anticipat! Ofer funda!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voluntariat poți face și fără să fii la școală. Cauți un ONG și faci în timpul liber. Nu este plătit, dar ca să fie mai atractiv unele ONG-uri oferă mici avantaje, seri de pizza, etc.
Internship egal practică la locul de muncă. Uneori e plătit, alteori nu. Pentru asta trebuie să găsești firma pe profilul școlii dtale postliceale. Să faci o cerere să te primească. Să găsești timpul în orarul dtale școlar și să te înțelegi cu ei când ve veni la practică, căci nu este joacă, nu vei sta să privești, ci vei face ceva efectiv sub supraveghere.

| Bizon95 a răspuns:

Internship din cate stiu eu este cat se poate de echivalentul la "calfa" pe vremuri, adica muncesti pe bani putini ca sa inveti meserie SI (ESTE SI, DECI **NU** ESTE OPTIONAL) fara internship nu poti sa profesezi anumite meserii (cum ar fi doctor)

voluntariat in schimb o faci NUMAI pentru ca vrei sa ajuti, te poate plati sau nu si singurul avantaj real e ca poti sa tii-l treci pe CV si... ATAT, chestie care e totusi importanta pentru cineva de vreo 15-16 ani care in timpul verii face volutariat si apoi asta il ajuta serios sa intre la facultate de prestigiu absolut (Yale, Oxford, Haward... ETC)

| Atfas a răspuns:

Este mai avantajos intership, si da, poti face si cat timp esti la scoala.