| cezar21 a întrebat:

Mentionez ca sunt Barman si figurez in acte ca si gestionar. Vanzarea produselor se face o parte la negru si o parte pe casa, problema este ca de receptie si de comanda marfa se ocupa Menageru care ia marfa in acte si o vinde la negru, iar acum este gaura in gestiune.
Inventaru oficial se face o data pe an si cand sunt gauri in gestiune se regleaza din pix ca fapticu sa dea cu scripticu.
Intrebarea mea acum este avand in vedere ca vreau sa plec pot sa ma acuze pe mine de vreo lipsa din gestiune avand in vedere ca se vinde la negru o parte din marfa si nu se aduce inapoi?

1 răspuns:
| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Daca atunci cand ai preluat gestiunea ai semnat un proces verbal de predare-primire si ai primit valorile confirmand ca sunt in ordine, atunci esti raspunzator de "gaurile "din gestiune. Daca nu ai preluat sub semnatura gestiunea, nu poti fi acuzat oficial. Inventarul ar trebui facut odata pe luna si ori de cate ori este necesar. Daca patronul "regleaza din pix", atunci se petrec lucruri necurate in acea gestiune, deci...cauta-ti alt loc de munca!