| Evaeva1987 a întrebat:

Buna ziua!
Pentru a deveni profesor de DESEN, la gimnaziu, ce demersuri ar trebui sa urmez? Nu am studii in domeniu (eu am terminat facultatea+masteratatul in economie).
Doresc sa ma reprofilez, si sa fac o meserie pe care as iubi-o cu adevarat (desi sunt constienta si de salariul "atractiv", din invatamant).
Eu am cunostinte/talent in desen, dar nu am hartii/diplome pe aceasta ramura.
Am oare sanse sa intru in sistemul de invatamant, pe aceasta materie?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Exact cum a spus antecomentatorul, doar cu mult noroc, sa poti obtine vreun post de suplinitor cine stie pe unde. In aceste conditii, salarul acela de care aminteai, se va dovedi cat se poate de "atractiv". Nu stiu ce asteptari aveti, dar cu o slujba in domeniul economic, chiar si platita mediu, ati fi mai satisfacuta material, decat cu un salariu mizer din invatamant. Sunt constient pe de alta parte ca e mare concurenta, precum si ca e un domeniu cu slujbe monotone ce nu implica deloc creativitate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar profesor suplinitor si doar cu derogare de la inspectoratul scolar teritorial. succes

| UnholySaint a răspuns:

Cred ca e mai usor sa devi educatoare la o gradinita.