| va21102001 a întrebat:

pentru admiterea la Facultatea de Comanda si de Stat Major din cadrul Universitatii Nationale de Aparare Carol I se dau probe sportive?

"Dosarul cu actele depuse va rămâne la Facultatea de comandă şi stat major din
Universitatea Naţională de Apărare „Carol I", pe toată perioada desfăşurării
concursului de admitere. "

AR. 51
(1) În urma rezultatelor obţinute pe parcursul procesului de selecţie aptitudinală şi la
concursul/examenul de admitere, candidaţii se pot reorienta spre o altă categorie de
personal/unitate/instituţie de învăţământ militar/program de formare/instruire, armă sau serviciu şi specialitate militară, dacă îndeplinesc toate criteriile de recrutare şi selecţie stabilite pentru noua opţiune şi dacă graficul de desfăşurare a admiterii în unitatea/instituţia de învăţământ militar/cursul de formare/programul de instruire pentru care se face reorientarea permite transmiterea dosarului candidatului şi înscrierea la concursul/examenul de admitere.
(2) Schimbarea opţiunii candidatului pe parcursul procesului de recrutare, selecţie şi admitere se face prin completarea şi introducerea în dosarul de candidat a unei noi cereri de înscriere, valabilă numai dacă are aplicată ştampila instituţiei în care a avut loc schimbarea opţiunii, precum şi anularea precedentei cereri de înscriere.
(3) Schimbarea opţiunii candidatului după finalizarea procesului de recrutare are loc astfel:
a) la centrul zonal de selecţie şi orientare, după parcurgerea probelor de selecţie, conform primei opţiuni;
b) la biroul informare-recrutare sau la centrul zonal de selecţie şi orientare, pentru candidaţii care aufost declaraţi "Inapt" în urma efectuării examinării medicale şi/sau psihologice speciale;
c) la unitatea/instituţia de învăţământ militar, după afişarea rezultatelor concursului/examenului de admitere;
d) la biroul informare-recrutare, pentru o altă categorie de personal/tip de unitate/instituţie de învăţământ/program de formare/instruire, sesiune de admitere sau serie de formare, conform metodologiei elaborate de către Direcţia personal şi mobilizare a Statului Major al Apărării.
(4) Noua opţiune a candidatului trebuie să se regăsească înscrisă pe adeverinţa eliberată de centrul zonal de selecţie şi orientare la care a fost declarat "Admis".

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu stiu ca la aceasta institutie pot candida doar ofiterii, nu si persoane provenite din viata civila.