| Baiatulsimplu2021 a întrebat:

Buna ziua.
Recent am obținut certificatul ADR (pentru marfuri periculoase) curs de baza (colete) si cisterna.
Curand voi obtine (sper) si categoria E. Am doar C-ul pana acum.
Tinand cont de aceste puncte de vedere, am vreo sansa, ca începător, sa ajung pe cisterna?
Desigur, la inceput, cateva luni (sau cat va fi nevoie) sa conduc in echipaj, cu cineva care sa ma invete tot ce ține de cisterna.
Acesta imi este visul, nu sa conduc camion obisnuit cu semiremorca. Vreau sa fac acest "salt", fiindca asta mi-ar placea sa fac.
Repet intrebarea: am sanse, ca incepator, cel putin în țară, sa conduc cisterna?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din pacate nu ai sanse, firmele doresc ca tu sa ai vechime pe autotren cu prelata sau similar, gabarit depasit, etc. C+E cativa ani 2/3 apoi te accepta, daca criza de soferi ar fi mai mare si firmele dispera dupa camionagii in orice sector te/ar angaja mai usor. ISCTR sta la panda destul de des in RO, multe firme merg cu camioanele necorespunzator echipate, soferii sant trasi la raspundere pentru nimicuri si asa mai departe. Cel mai bine e sa gasesti o firma buna indiferent ce cara si sa ai un camion in conditii dupa un timp vezi daca pleci sau nu pe cisterna. Eu am inceput in UE dupa Spania portugalia, apoi Spania / UE un fel de tur retur, acum am ajuns in GB sa duc containere, 9h pe zi lucrez apoi dorm acasa cand termin programul si castig aproape 4000 euro pe luna, 3800 lire. 4 ani am tras prin europa pe camion si 6 luni pe autobuz in RO ca sofer. Cand ma satur de englezi tot pe autobuz ma retrag si acolo ma pensionez. D iti vine bine sa stii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu avem noi de unde sa stim, aceste lucruri il intrebi tu pe instructor ei stiu ce pași trebuie sa faci sa ajungi sofer pe cisternă.

Răspuns utilizator avertizat