| Ionela819 a întrebat:

Buna ziua! Sunt studenta PIPP An II in prezent și as vrea sa ma reorientez după obținerea licentei. Din motiv ca nu sunt posturi la mine in zona. Va rog sa îmi spuneți ce pot sa fac pentru a preda istorie sau geografie.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă te orientezi DUPĂ licență, la ce o mai dai și să mai pierzi unu-doi ani?

Ca să predai istoria ne intrebi ce facultate iți trebuie?

| Ionela819 explică (pentru sierra1):

Buna dimineața! Într-adevăr mai am 1 an de facultate și e păcat sa nu o termin. Este ceea ce îmi place dar din păcate sunt putine șanse sa profesez.
Va întreb dacă in cadru UBB-ului se poate face ceva sau trebuie sa ma inscriu la o facultate de istorie geografie.
Va mulțumesc!

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

"Din motiv ca nu sunt posturi la mine in zona as vrea sa m-a reorientez"
Nu te-ai gandit la asta inainte de admitere?
E musai sa stai sub fusta mamei? Nu poti lucra in alta parte?

| Ionela819 explică (pentru MiraMiraMira987654321):

Tocmai ca,, nu stau sunt fusta mamei" sunt mămica a doi copii mici și de asta nu pot sa m-a deplasez ușor!
Din acest motiv m-a interesează ce pot face. Mulțumesc!

| horia_hutu a răspuns:

As spune orice altceva, dar nu la catedra. In primul rand, acolo e nevoie de persoane ca scriu si vorbesc corect gramatical. Din ce ai scris pe aici, nu pari a fi persoana potrivita, avand multe greseli de scriere. Modelezi minti umane, caractere, cum poti face asta daca tu nici sa scrii nu stii? Si nu o zic cu rautate, ci ca degeaba faci facultatea daca nu inveti nimic din ea. Mai lucreaza, mai invata si apoi. Intre timp poti gasi ceva unde nu intri mult in contact cu copiii, mai ales din perspectiva de profesor.