| AdZi a întrebat:

TPU!
Referitor la cariera pe care o voi urma in AFT (Academia Fortelor Terestre, Sibiu) vreau sa pun si eu cateva intrebari:
Din ce am citit eu in regulament, academia aceasta are cumva domeniul militar Mapn, Mai si Sri? Daca este asa...m am gandit sa dau la M.A.I, dar nu stiu cate locuri sunt, nici ce probe sportive sunt si nici dupa terminarea facultatii nu stiu ce o sa ies ofiter sau cadru militar.
P.S nu vreau sa dau la Academia de Politie.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* Academia fortelor terestre organizeaza concursul de admitere pe DOMENIU de studiu (academia are 2 domenii:1."stiinte militare, informatii si ordine publica", 2. "stiinte administrative")si pentru nevoile unor BENEFICIARI( care in 2016 au fost :MApN,MAI,SIE,SRI, Ministerul Justitiei)--- cu un clik pe fiecare beneficiar, vezi numarul de locuri alocat fiecarui domeniu, program de studiu, arme: http://www.armyacademy.ro/admitere/2016/cifra_scolarizare_2016.html

Candidatii pot sustine probele admiterii numai la UN SINGUR DOMENIU de studiu si pentru UN SINGUR BENEFICIAR ---scrie clar in regulamentul de admitere!

p.s. Pentru restul intrebarilor, ti-a raspuns userul Salontanul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu.
1. Primele doua nu sunt domenii ci ministere:
-M.Ap.N.=Ministerul Apararii Nationale;
-M.A.I.=Ministerul Afacerilor Interne.
S.R.I. este un serviciu (Serviciu Roman de Informatii) si se ajunge urmand Academia Nationala de Informatii si nu este parte a M.A.I. si nici a M.Ap.N.
M.Ap.N. are AFT, AFA (Academia Fortelor Aeriene), ATM (Academia Tehnica Militara) si AFN (Academia Fortelor Navale).
M.A.I. Are Academia de Politie cu facultatile: Politie, Politie de frontiera, Pompieri, Jandarmi, Arhivistica si Stiinte Juridice si Administrative.
Locuri o sa vedem in 2017.
Probe, depinde de facultatea care o urmezi, test psihologic, vizita medicala si proble sportive.
Probele sportive:
-la M.A.I. : Alergare de viteză – 50 m plat= 7"2 8"1(Femei)
Aruncarea mingii medicinale de pe loc (4 kg bărbaţi şi 2 kg femei)= 7 m 7 m
Alergare de rezistenţă – 1000 m 3’ 45" 4’ 10"(F).
La M.Ap.N. cred ca-i la fel dar ar trebui intrebat la CMJ.
Cadre militare sunt toti de la sergent la amiral (mai putin soldatii si gradatii angajati cu contract)
Acestia se impart in:
-subofiteri si maistri militari;
-ofiteri inferiori in grad;
-ofiteri superiori in grad;
-generali;
-amirali.
Deci, din academie iesi cu cel mai mic grad de ofiter: sublocotenent. In timp poti ajunge pana la general cu 4 stele. Amiralii doar in caz de razboi.