| CriminalLaw a întrebat:

Va rog mult, am nevoie de ajutor, intrucat sunt in pana de timp pentru alegerea unui master.
Sunt proaspat licentiata in psihologie si anul 3 la Drept. Va rog mult sa imi evidentiati diferenta dintre criminolog si criminalist.
Nu imi doresc ca viitoarea mea meserie sa constea in simpla prelevare de probe de la fata locului, ca apoi procurorul sa se ocupe de tot( daca asta inseamna criminalist). Dar expert criminalist? Psiholog criminalist? Ma induc in eroare toate aceste denumiri.
Stiu sigur ca vreau sa ma ocup pe viitor cu ceva care merge mai mult pe Psiho. Visez la ceva gen profiler. Va rog mult sa ma indrumati. Care sunt pasii? Poate si o sugestie pentru master. Va multumesc din suflet! O zi splendida!

1 răspuns:
| seth2016 a răspuns:

Profiler? Nu am auzit de asa ceva la noi. Poate in State. happy

La facultatea de psihologie (UniBuc) studiezi doar psihologie judiciara, anul 2 sau 3.

Unui psiholog care lucreaza cu politia ii folosesc bineinteles si alte discipline: psihologia dezvoltarii, psihodiagnostic, psihologie sociala, psihopatologie etc.

Criminalistica cred ca o studiezi la Drept si la Academia de Politie.