| marko666 a întrebat:

Va rog sa imi cititi randurile pentru ca am mare nevoie de voi. Am 26 de ani si de cateva luni nu imi revin. Sunt disperat pentru ca eu am fost dat afara dintr-o scoala militara din care mai aveam doar 3 luni. Am stat 1 an si 6 luni cazarmat timp in care am suportat fel de fel de barbaritati si acum cand ma invatasem cu greul, am fost dat afara din cauza unui conflict cu colegii. Ideea e urmatoare. Eu sunt foarte amarat, ai mei parinti sunt vai de capul lor iar eu eram sprijinul lor. Mai am o sora de 27 de ani, plecata de un an afara, timp in care ai mei parinti nu au vazut-o deloc si se vede pe chipul lor ca asta le-a facut rau. Eu eram mandria familiei, mai aveam un pic si ieseam cadru militar. Puteam sa ii ajut mult insa acum nu mai pot. Si ma vad nevoit sa o iau de la capat, insa momentan sunt intr-o depresie prelungita. Evit sa ma vad cu ai mei pentru ca daca ma vad asa le provoc rau si nu vreau asa ceva, ei fiind extrem de amarati. Stau cu ei si mi-e greu sa le ascund durerea. Drama e ca e din ce in ce mai rau. Eu sunt o fire mai emotiva, si cand vad neajunsurile incep sa clachez. Devin trist, fara speranta de viata si din ce in ce mai apasat. Episodul cu scoala ne-e pus capac tuturor. Imi reprosez enorm ca nu am facut ce trebuia si ca am ajuns in situatia asta. Nu mai dorm noptile, de ciuda pentru ca am muncit enorm si am suportat multe iar acum am ramas gol, fara nimic. Nu stiu cum sa procedez sa revin la normal. Vecinii mei ma stiau un baiat extrem de bun si de respectuos. Acum insa isi fac impresii. Iar asta ii chinuie pe ai mei dar si pe mine. Este ingrozitor si fatidic as putea spune. Nu suport gandul ca nu as putea sa le aduc alor mei o farfurie de mancare cand vor fi batrani. V-am spus, sunt foarte amarati. De abia ne cumparam cele necesare. Avem multe imprumuturi la banci si nu avem cum sa le achitat. Mama are 50 de ani si lucreaza femeie de servici in vreme ce tata nu lucreaza. Va inchipuiti cum traim cu 6 milioane, 3 persoane? Eu sunt foarte rasfatat, si asta m-a costat enorm la scoala. Nu am deschis bine ochii si m-am ars rau. Trebuia sa imi vad de treaba si eram fericit acum. Nu am facut-o si acum suport consecinte. Cum ma puteti ajuta cu un sfat? Uneori am ganduri negre insa imi dau seama ca e cea mai mare prostie pe care as putea sa o fac. Mama si tata ma iubesc necontenit insa eu i-am dezamagit crunt. O alta problema e ca nu prea am multi prieteni. Ce se intampla, fiind elev la scoala militara, veneam obosit de fiecare data in permisie si dormea doua zile pe saturate. Asadar, nu prea iesem, Stateam mai mult pe net. Nu am anturaj, eu locuind intr-un cartier rau famat, am evitat sa stau pe la colturi sa fumez si sa beau. Toata lumea aproape ma invidia ce baiat cuminte eram. Insa acum, sunt distrus. Armata era pentru mine viata mea, iar acum nu mai ai nimic. Va imaginati cum ma simt? Ce sfaturi imi dati? Nu stiu cat o sa o mai duc in ritmul asta. Dorm cateva ore pe noapte, imi vin in minte cate greutati am indurat acolo si degeaba. Ma apasa gandul ca voi ajunge pe strada. Mai degraba nu as mai fi. Situatia e groaznica si eu am creato. Incerc sa ma mobilizez insa nu pot. Evit sa stau cu ai mei pentru ca ma vad suparat si le provoc spaime imense. Mama cel putin e ingrizita de ce mi s-a intamplat. E femeia ce o iubesc cel mai mult. Nu am prietena si ma simt fara speranta. Intotdeauna am pus cariera pe primul plan si am sacrificat tineretea mea, adolcescenta. Ajunsesem undeva si cand mi-a fost lumea mai draga, am patit acest necaz. Va rog, dati-mi ceva sfaturi de viata, de cariera, orice! Stau inchis in caza si stiu ca nu e bine ce fac. Ma macin ingrozitor si nu stiu ce sa fac. Sunt speriat si mi-e teama ca o sa imi fac rau. Va rog, ajutati-ma cu ceva sfaturi!

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Nu am trecut prin ce ai trecut tu, nu am probleme asa mari ca tine, dar pot sa-ti spun ca si eu am probleme cu banii, si eu am datorii, si eu am momente de depresie cand nu vreau sa vad pe nimeni dar vreau sa-ti spun ca exista un Dumnezeu in care ii poti spune problema, El abia asteapta sa te asculte, sa te ajute, dar tu trebuie sa faci primul pas. Da, poate suna ciudat dar El stie ce probleme ai si-ti stie toate suferintele mai bine ca oricine dar numai si numai El te poate ajuta, unii altii iti dau decat sfaturi, te bat pe umar si-ti dau un zambet dar exista un Dumnezeu suprem care iti poate da pace si fericire, in Biblie scrie ca intai trebuie sa cauti imparatia lui Dumnezeu iar celelalte lucruri vor venii pe de-asupra. Roaga-te seara si dimineata si eu sunt 100% sigur ca vei primii un raspuns, Isus, conform Bibliei sta la usa inimii tale si bate, asteapta sa-i deschizi. Citeste din Biblie si sunt SIGUR ca vei gasi pace si odihna sufleteasca, crede-ma, de cate ori nu am citit din Biblie, de cate ori nu ma rugam, ma simteam tot mai furstrat si apasat de probleme, tot mai enervat si furios, Te rog ceva, incearca seara, pune-te pe genunchi si spune-i Lui Dumnezeu problema ta, nu vreunui popa care nici macar nu stie cum te cheama sau cati ani ai, nu, spune-i problema unui Dumnezeu care stie pana si cate fire de par ai in cap, EU SUNT SIGUR CA DACA IL VEI CHEMA CU TOATA INIMA, EL ITI VA VORBII ITI VA DA SOLUTII SI TE VA AJUTA.Incearca macar o saptamana sa citesti in fiecare zi din Biblie, sa te rogi cat mai mul si sunt sigur ca Dumnezeu te va ajuta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o situatie grea si ti-ai facut-o cu mana ta dar nu trebuie sa deznadajduiesti si nici sa-ti plangi de mila, nu rezolvi nimic.
Cauta-ti repede ceva de lucru si astfel te ajuti si pe tine si familia. Esti tanar si ai toata viata inainte. Fiecare am gresit sau gresim cu cate ceva, unii mai grav, altii mai putin, n-avem ce face altceva mai bun decat sa mergem mai departe si sa nu incercam sa facem aceleasi greseli.
Capul sus si succes!

| BogdanVasc a răspuns:

Am citit tot ce ai zis mai sus. Am ajuns si eu intr-un gen de situatie, cand era sa mi se scada nota la purtare.
Cateva sfaturi:

1. Gandeste-te la bunicul tau care n-a facut scoala si a ajuns ceva in lumea asta. Poti si tu sa-i urmezi pasii!
2. Gandeste-te si la pozitiv. Mereu exista si pozitivul pe langa negativ.

3. Vizualizeaza aceste 3 (lungi) videoclipuri:
a. http://www.youtube.com/watch?v=kztGezP1KnY
b. http://www.youtube.com/watch?v=Nx-I9HdkQMA
c. http://www.youtube.com/watch?v=liyz8Wla-ow
Nu scurta, ia toate sfaturile de la videoclipuri, sigur te va ajuta putin.

4. Daca te-ai gandit la sinucidere, ai avut putina dreptate. Adevarat, e metoda cea mai simpla de a scapa. Niciodata nu e prea tarziu. Gandeste-te cand erai mic, si mama ta te-a pedepsit. Credeai ca este ultima ta zi, dar ziua urmatoare, surprize, iar surprize si bucurii! Ei bine, asa va fi si cu tine.

Adauga-ma: vasc.bogdan_V@yahoo.com sa mai vorbim ceva.

| andreyy96 a răspuns:

Salut,incearca sa te calmezi, la 26 de ani esti inca tanar ai tot timpul din lume pentru a-ti revenii.Mai iesi afara, plimba-te poate te mai linistesti.Vezi poate reusesti sa intri inapoi la scoala pe care o urmai, sau cauta sa faci altceva.In cazul in care nu reusesti trebuie sa le spui si parintilor deoarece nu poti ascunde asta la nesfarsit. Daca doresti putem vorbim, imi dai un pm,winkinghappy. Lucruri de genul asta se mai intampla, taicamiu a fost subofiter la o puscarie si a fost dat afara din cauza unei greseli...
Imi pare sincer rau pentru tine, stiu ce insemna sa nu ai mereu ceea ce iti doresti, incearca sa ai speranta si stai linistit ca fiecare primeste ceea ce merita.Multa bafta! si sa nu te gandesti sa faci vreo prostie.

| ElaIliesi a răspuns:

Buna, imi pare rau sa aud ca treci printr-o perioada asa grea. Daca as fi in locul tau as intra in fiecare zi pe ejobs si bestjobs si as aplica la joburile pe care mi-ar placea sa le am.

Trebuie sa te tii ocupat, de preferat cu lucruri care sa te entuziasmeze. Si sa te ridici singur din aceasta perioada facand lucruri care iti plac si te fac sa te simti mai bine.

Sunt lucruri mult mai grave care se pot intampla in viata si altii o duc mult mai rau decat tine. Aminteste-ti asta si fii recunoscator pentru lucrurile pe care le ai.