| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Vreau să fac o facultate care să îmi ofere o diplomă cu care mă pot angaja și să fac 50-100 de mil sau mai mult. Vreau și idei de facultăți cu tot cu meseriile pe care le pot face după. Nu mă luați cu TREBUIE SĂ FACI CE ÎȚI PLACE. Mie îmi place să fac bani și asta mă interesează, deci învăț și fac tot ce trebuie ca să am bani de tot ce vreau.

35 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow... 50-100 de milioane?
Unde s-a mai pomenit asemenea salarii? Pe luna?

Salariul unui parlamentar sau senator ajunge la 20.000-25.000, cu mult peste salariul unui medic, avocat sau orice alt fel de angajat. Asadar, cine crezi tu ca ar putea castiga in Romania, 50.000.000 -100.000.000 lei
(am pus toate zerourile ca sa realizezi ce enormitate ai scris).
Uite aici:
https://www.fanatik.ro/......n-19372828

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am zis în banii vechi. Mă refer să fac zece mii de lei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

De ce in bani vechi?
Mai plateste cineva in ziua de azi in bani vechi, cand sunt scosi din folosinta de peste 10 ani?

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Băi doamnă, noi ăștia adolescenți folosim cuvinte gen băi am 4 bețe hai să mergem la mall sau am 4 milioane hai să îmi iau adidasi nike. Si eu am zis ca vreau sa castig 100 de mil, adică 10 mii de lei. Nu mai plateste nici dracu in bani vechi, era vorba de exprimare, dar sper că ai inteles că de fapt era vorba deste 10 mii de lei. Este ok? Mulțumită?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Poate este vremea sa inveti a vorbi corect si sa-ti ajustezi vocabularul, fiindca te va afecta masiv in viata.
Pe mine ma lasa rece daca bati campii cu vechiturile de acum 10 ani sau nu, dar incerc sa te ajut sa intelelgi ca nu-i normal sa fi ramas in trecut cu mentalitatea si vocabularul de atunci. Se vrea mai mult de la noua generatie de copii, adica tu, voi, adolescentii de azi.

In ce prievste folosinta lui "bai", poti spune prietenilor cu care te tragi de sireturi, nu unui profesor, nu unui adult, nu unui angajator, fiindca forma de politete cu care te adresezi este prima impresie si uneori ultima, fiind decisiva in viitorul si cariera ta.
Stiu, acum nu dai doi bani pe ce-ti spun, dar astea sunt lectii de viata care te vor afecta si abia atunci vei invata sa le respecti si folosesti, cand te vor lovii ca un bumerang si nu vei avea nici o explicatie de ce, fiind foarte buna intr-un domeniu ai fost refuzata la un job, si altul mai putin bun l-a luat.
Eu iti doresc SUCCES in ceea ce-ti doresti sa realizezi in viata, dar iti mai doresc si ceva mai multa minte, ca sa-ti ajustezi tupeul si vocabularul, care s-ar putea sa-ti afecteze masiv viata, in special cariera profesionala.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, cum spuneți dumneavoastră. Eu am o educație extraordinară primită atât de la părinți cât și de la școală, învăț și mă comport exemplar cu persoanele care merită acest lucru. Nu știți dumneavoastră cum sunt eu de fapt în viața de zi cu zi. Pot să vorbesc exemplar și să fiu respectoasă, dar așa de bine pot să vorbesc urât cu cine mă deranjează pe mine. Să fiți sigură că nu vorbesc așa unui profesor sau unui părinte. Sunt foarte conștientă cu privire la cum se gestionează calm și cu vorbă bună o situație. Așa că doamnă cu tot respectul nu mai comentați dacă nu știți despre ce este vorba. O seară minunată în continuare!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nici angajatorul nu te cunoaste cand mergi la interviu si daca continui sa vorbesti cu "milioane" la salariu si "bai" s-ar putea sa prefere pe altul, in detrimentul notelor tale mari si a educatiei primite, pe care uiti sa o folosesti.
Iti dau niste sfaturi de bun simt si educationale, daca vrei sa ti cont de ele bine, daca nu, iarasi bine. In orice caz, nu uita: prima impresie conteaza intotdeauna.
Eu iti doresc succes in tot ce doresti sa realizezi si viata!

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

De asemenea, am auzit pe mulți spunând am un milion, am zece milioane, luna asta am făcut 100 de milioane, etc etc. Eu nu am o mentalitate învechită, din contră am 16 ani și o mentalitate foarte bună, sunt deschisă la orice subiect, pot să port o conversație atât cu un copil de 5 ani, cu un adolescent de vârsta mea, cu un om matur de 30-40 de ani si cu oameni de peste 60-70-80 de ani. Dacă dumneavoastră crede-ți că mă voi duce la un interviu de angajare si o să vorbesc : " băi frate eu am o facultate cea mai jmecheră și vreau să lucrez aici la compania ta că eu sunt mare boss" vă înșelați amarnic.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Uit să folosesc aceea educație din mai multe puncte de vedere... Din cauza oamenilor cu care m-am purtat prea frumos atâta timp și ei se comportau cum se comportau. Nu vreau să se înțeleagă greșit, că mă răzbun pe dumneavoastră cumva, dar m-am săturat ca alții să zică anumite lucruri despre mine și eu să nu zic nimic, pentru că am fost prea mult timp respectuasă și nu câștigam nimic. Deci în viață ai nevoie și de puțin tupeu și duritate, astfel încât oamenii să te asculte, că altfel sar toți în capul tău.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Sunt angajator si crede-ma ca uneori omul superficial isi da in petec la interviu. Multi vor sa para prietenosi si increzatori, uitand ca trebuie sa pastreze o nota de respect si ii apuca vorbitul cu "boss" ori "man" de parca ne-am trage de sireturi. Nu ti se va atrage atentia niciodata de acest lucru, dar vei avea intotdeauna un scor negativ la capitolul respect si politete.
De altfel nu doar la interviuri trebuie sa-ti ajustezi vocabularul si comportamentul, ci tot timpul, fiindca esti judecata de toata lumea, indiferent ca nu ti se spune nimic, dar esti evaluata strict pe ce-ti iese din gurita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Asta-i mentalitate superficiala, de copil, care acum se razbuna pe toata lumea, fiindca la un moment dat nu ai primit ce ai vrut sau nu ai fost tratata cum ai fii vrut.
Iti spun un singur lucru: nu pedepsii pe toata lumea, pentru ce ti-au facut altii, ca nu stii niciodata cine iti sta in fata si ce sanse iti da.
Fii verticala intotdeauna, comporta-te bine si frumos cu toata lumea si vei vedea ca omul isi ajusteaza comportamentul fata de tine, data viitoare, iar aia care nu-si corecteaza comporatmentul, poate merita sa-i elimini din viata ta, fiindca pierzi timpul inutil cu ei.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

În viața de zi cu zi vorbesc întotdeauna frumos și respect pe toată lumea, dar în online este mai greu să te exprimi, că toți sar în capul tău că ești vai de tine și de fapt tu nu ești așa și nu este plăcut să auzi pe cineva spunându-ți aceste lucruri, tu știind că în viața de zi cu zi te comporți bine. Întradevăr mi-am permis ca pe online să vorbesc mult mai vulgar decât de obicei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nu-i rau sa aduci totul la acelasi numitor comun, vorbind intotdeauna frumos si politicos, pentru ca nu sti niciodata cine este in spatele unui nickname, fiindca poti fii judecata doar prin ce declari tu, iar vorbele scrise, spun foarte multe.
Hai ca te lasa sa mergi la culcare, vad ca s-a facut de 2 noaptea la tine, ia eu vreau sa fug la cumparaturi, ca-mi astept copii la masa de pranz. Noapte buna si somn usor!

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Părinții mi-au oferit tot ce am vrut, nu am dus lipsă de nimic, comunic cu părinții și bunicii zilnic și ne respectăm reciproc. Nu sunt nici un copil răsfățat care a avut totul, dar în mare parte nu am dus lipsă de nimic. Am primit ce am vrut la momentul potrivit. Repet mi-am permis să vorbesc așa pentru că nu știu cine este în spatele unei poze și unui nume, poate fi un copil sau un adult sau orice altă persoană cu opinii si mentalitate diferită.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dumneavoastră locuiți în America?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Voi mai scrie in privat happy

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

O întrebare am sper să nu vă deranjeze, ați spus până acum că sunteți o angajată cu vârsta de 50 de ani, iar acum vă așteptați copii de la școală și vreți să vă duceți la cumpărături ca să le faceți prânzul. Cum este să trăiți într-o altă țară, de cât timp locuiți în Australia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Ha...ha...ha... nu am spus nicaieri ca am copii la scoala, ei fiind de fapt adulti de 30 de ani (au partneri de viata si locuiesc la casele lor, dar vin duminica la pranz sa manance cu noi).
"copii" este o forma de exprimare mai plastica (mai mamoasa daca vrei), de a-i numii copii, pentru ca-i ii iubesc si vor fii puii mei, pana la moarte.
Am sa-ti explic mai multe in privat (mesageria TPU) happy

| sierra1 a răspuns:

Facultatea de scafandri sau de cosmonauți sau ceva de genu'...

| Mlarisa58 a răspuns (pentru sierra1):

Hai că nu îți bați joc.

| sierra1 a răspuns (pentru Mlarisa58):

~Vreau și idei de facultăți ...Nu mă luați cu TREBUIE SĂ FACI CE ÎȚI PLACE~

eu cred că tu-ți bați joc de tine (in măsura in care-ți dai seama de asta, la șaișpe ani)

| Mlarisa58 a răspuns (pentru sierra1):

Îmi bat joc de mine că la 16 ani mi-am dat seama ca vreau să fac bani?

| sierra1 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Stabilește-ți obiective realizabile: să termin clasa, să iau bacu, să intru la facultă, s-o termin, bla-bla-bla. Dar precis nu pricepi lucrul ăsta

| Mlarisa58 a răspuns (pentru sierra1):

Deja stiu ca trec clasa, ca o sa iau bacul, ca prost sa fii sa nu treci clasa si sa iei bacul si acum ma gandesc la ce facultate intru, ca de intrat intru dar unde. Pentru ca vreau si eu un salariu de peste 4 mii de lei, poate chiar 7 mii sau 10 mii de lei.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa fii patron, adica om de afaceri ca sa ai un venit bun.
In rest, medic (stomatolog in general), politician, judecator, grad mare in armata/politie, IT-ist, arhitect, proiectant -cam acestia castiga bine. Dar niciunul dintre acestia nu va fi mantuit.

| Catrice a răspuns:

Facultatea de interacțiune erotico-sexuala on linehee hee

| Frank51 a răspuns:

Ai nevoie să îți faci propria companie, altfel sunt slabe șanse să iei atât ca și angajat, plus că nu ai vreo pasiune care să te ajute cu dezvoltarea ta într-un anumit domeniu.

| gabicoo a răspuns:

Facultatea de maximă siguranță Rahova!
După 3 ani de "studii aprofundate" faci și 200 miloane pe lună! Dar dacă te prind gaborii asta e! Faci și master!
winking

| Mlarisa58 a răspuns (pentru gabicoo):

Îți bați joc!

| wildthing a răspuns:

Bani poti sa faci si fara sa ai o facultate, daca ai "lipici" la ei. Daca intelegi programarea, fa-te IT-ista...cei buni castiga enorm. Daca ai inclinatie catre partea de uman, du-te la Drept.

| SingleForOne a răspuns:

Ar fi facultatea de finanțe și poate marketing, dar banii îi câștigi din bonusuri, comisioane, profituri de vânzări/investiții; și abia apuci câțiva din aceia dacă ajungi pe o poziție înaltă dintr-o companie, poate chiar și a ta, dar și ani de experiență...

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Alege una din astea.Tu ai adresat aceste întrebări.Salariul poate ajunge la acea sumă,chiar și mai mult, însă este nevoie de experiență și să-ți faci cu drag munca.
https://www.tpu.ro/......chimie-si/

https://www.tpu.ro/......tate-1-as/

| Mlarisa58 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

La medicină nu cred că fac față și la drept toți spun că ajung angajat la KFS. De aia am pus intrebarea asta.

| gabriel2004o a răspuns:

Aoleu 50-100 mil
Nici Elon Musk sa-i faci de mâncare nu te plătește atat
Sa luam ca exemplu inginer ca e același lucru la toate job-urile cu facultatea terminată
Ca orice om o sa începi cu un salariu de 2000-3000 de lei
Și în funcție de progresul avut la servici o sa se mărească salariul la 4000, 5000 și tot asa pana cat suporta angajatorul sa te plătească

| Mlarisa58 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Tu nu citesti conversatiile de mai sus? Eu am zis 50-100 de mil in bani vechi adică 5000-10000 de lei in bani noi. Deci vreau să ajung la 10000 în timp sau mai mult. Înțelegi?