| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa ma înscriu la facultatea de medicină generală sau asistenta medicala dar am hiv.
Exista vreo sansa sa ma angajez in sistemul medical dupa ce termin facultatea sau o sa fiu respinsă pe orice post datorita bolii mele?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La angajare ti se cer analizele de sange, inclusiv cele pentru hiv si hepatita, deci pot fi criterii eliminatorii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La admiterea se cere un examen medical.

Medicul nu are voie să informeze pe nimeni că aveți HIV, dacă nu vreți asta. Nu va fi informată nicio instituţie, cum ar fi inspectoratul pentru muncă, oficiul pentru străini, poliția, parchetul, angajatorul şi nici familia.
Medicul nu are voie să dea aceste informații mai departe
Dacă ești acceptată în facultate, așa ar trebui să poți să fii și angajată.
Aceasta, pentru că HIV nu se poate transmite în mod normal la locul de muncă. Se trasmite doar prin acte sexuale neprotejate.
Dar cu medicina terminată poți să practici și alte activități de exemplu marketing.

| laSoledad a răspuns:

Din pacate, o sa fii respinsă pe orice post datorita bolii tale.

Ai avea bunavointa, te rugam, sa ne povestesti cati ani ani si cum de ai contactat hiv?

| christine99 a răspuns:

Nu se poate pentru că vei risca să infectezi pacienții.