| Alexand3ru1 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa stiu ce inseamna meseria de Opteometrist...mai exact ce trebuie sa cunosti pentru a lucra pe postul de Opteometrie.
E nevoie de matematica?
Unde exista scoala pentru asa ceva?
Rog sa raspunda doar persoanele din meseria respectiva sau care cunosc bine meseria de Opteometrie.
Va multumesc.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Optometristul are o pregatire tehnica! Ca in orice domeniu tehnic ai nevoie de cunostintele de matematica si fizica dobandite in clasele 9-12 de liceu--- cel putin la nivel de liceu tehnologic/profil tehnic!
Din intrebarile tale deduc ca ai urmat un liceu teoretic, profil uman si specializarea filologie. Ca atare, nu poti accede la profesia de "optometrist specialist" cu studii universitare in domeniul stiintelor ingineresti aplicate( specializarea optometrie).
In schimb, cu un pic de efort si cunostinte de fizica, poti urma scoala postliceala ( de 2 ani) a UCECOM-ului din cadrul Colegiului UCECOM "Spiru Haret" -Bucuresti. Iti poti face o idee despre modulele care se studiaza la aceasta postliceala din link-ul : http://www.ucecom-spiruharet.ro/to/

| NLS a răspuns:

Opteometrie e un cuvant inventat de tine probabil, sau de Autocorrect-ul minune al site-ului.

Optometria - e stiinta care studiaza vederea umana si sistemul ocular, bolile si anomaliile ochilor. Bineinteles, se ocupa nu doar cu diagnosticarea bolilor specifice ci si cu masurile necesare pentru corectarea vederii. Absolventii acestei meserii NU sunt medici, nu trateaza direct pacientii. Sunt "cercetatori", daca vrei.

In general lucreaza impreuna cu medicii oftalmologi si cu specialistii in optica, pentru a maximiza rezultatele muncii.

Nu cunosc exact unde exista scoli, dar probabil la facultatile de medicina din tara. Eventual in orasele mai mari.

De matematica nu cred sa fie nevoie prea mult, in afara de GEOMETRIE si ceva algebra elementara.

In schimb e nevoie de multa biologie, chimie si fizica (in special optica).

| alessia5158 a răspuns (pentru NLS):

Specializarea optometrie se studiaza, incepand din anul III, la facultatea de inginerie mecanica si mecatronica din cadrul Univ. "Politehnica" Bucuresti (http://www.mecanica.pub.ro/wordpress/?page_id=409)