| XxKAMELIAxX a întrebat:

Bunăăă!
Situația unei prietene:
Dacă sunt clasa a 9. A si vreau sa ma transfer la alt liceu pe profil vocational(educator-invatator) trebuie sa dau probe? Imi puteti spune in detaliu, va rog frumos?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa dai probe!
Conditiile sunt:
- media generala sa fie mai mare decat a ultimului intrat la acel liceu
- sa mai existe locuri disponibile
- sa dai diferentele la obiectele obligatorii si sa iei note mari
- sa accepte directorul de la liceul unde se afce transferul.

| Celcestietot a răspuns:

Cineva cand s-a transferat nu a trebuit sa dea nicio proba, decat la materia specifica a liceului.

| XxKAMELIAxX explică (pentru Celcestietot):

Dar e vocational. Daca te transferi intre semestre trebuie sa dai probele? Ca diferențele se dau dupa un an.

| Celcestietot a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Este mai greu sa te transferi intre semestre, din anumite cauze. Tot aceeași "proba" scrisă o dai. Este un fel de teză.