| Joker3134 a întrebat:

Ca it ist poti sa faci pagube de sute de milioane?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ca haker!

| DanielPH a răspuns:

Acest gen de IT-ist se numeste hacker, sau poti face prin inselaciuni, fraude, etc...
Insa nu esti un hot anonim, banii furati sunt urmariti pana intra in atributia cuiva, apoi totul ia amploare si se ajunge foarte rapid si la tine. Nu este un mod de imbogatire. Insa ca IT-ist faci o caruta de bani si din munca cinstita, cateva mii de euro lunar, iti poti face si propriul joc, scoti si din el multi bani daca-i bun, etc,,, ai multe oportunitati!

Răspuns utilizator avertizat
| DanielPH a răspuns (pentru Joker3134):

N-ai specificat daca faci pagube in defavoarea ta sau a altora.
Da, poti gresi, normal. Poti vira bani in alt cont, sau poti compromite proiecte in care s-au investit bani, etc.
Dar sunt greseli remediabile, nu este ceva grav. Iar in ceea ce privesc acele sute de milioane, categoric nivelul de atentie ar fi colosal, greselile fiind aproape 0.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Tot ce faci intr-o companie o sa treaca prin cateva etape, pana cand iese in piata:

1. code review de la alt programator (sau alti doi programatori cu experienta)
2. trebuie sa treaca de testele automate
3. trebuie sa treaca de echipa de testare

Abia apoi intra "in piata", la client.

Răspuns utilizator avertizat
| DanielPH a răspuns (pentru Joker3134):

Foarte rare cazurile.
In orice meserie poti gresi, naspa cand nu poti repara greseala, ex: medicii, cei din MAI, Mapn, etc...
La IT este totul virtual, se poate remedia nu cu multe batai de cap.