| MartinPope a întrebat:

Ca medic poti aplica sa muncesti pe o perioada de 6 luni in America ca sa vezi daca ti-ar placea acolo? Si apoi, peste un an sa te muti de tot?

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

E ff greu ca strain sa muncesti in USA ca medic.
Din cate stiu ei cer sa faci pregatirea acolo deci in principiu nu prea merge sa ai rezidentiatul facut in RO si sa te angajeze in USA.

| johnnny123 a răspuns:

Cine crezi că te primește să lucrezi șase luni într-un spital din SUA doar "ca să vezi dacă ți-ar plăcea"? Crezi că meseria de doctor este ca un abonament la Netflix?

Ca să ajungi să lucrezi acolo ca doctor trebuie să fii în primul rând un doctor foarte bun și cu o groază de experiență, și apoi să-ți iei o grămadă de acreditări pentru a avea dreptul de a profesa acolo.

Dar având în vedere că acum două săptămâni voiai să te faci pilot de formula 1, bănuiesc că întrebarea face parte din aceeași categorie a fanteziilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți, fără să îți recunoască studiile făcute aici. Asta nu se va întâmpla.