| Joker3134 a întrebat:

Ca sa fii contabil iti trebuie facultate terminata?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Ca sa fi contabil ai nevoie de facultate.
Unele firme cer si studii si cursuri in plus.
Contabilitatea e mai grea decat majoritatea meseriilor.
Exista o vorba:"Contabilul pleaca ultimul". Aceasta se aplica atat la falimenttul unei firme, cand trebuie sa rezolve o gramada, cat si la munca zilnica.
Contabilitatea e o munca stresanta.E grea.
Daca nu rezisti la presiune si munca multa, nu are rost.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RKBlue):

Esti contabil?

| RKBlue a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu.
Dar am contabili in familie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RKBlue):

Depinde de ce functie si unde indeplinesti.
In calitate de contabil trebuie sa fii un om ordonat si cu memorie buna. Ca altfel muncesti putin si prost sau mult si fara rost.

| RKBlue a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Depinde de ce functie si unde indeplinesti."
Pai, da.
Un contabil la un magazin sau intreprindere mica nu are atata stres ca unul la o firma mai mare.
Depinde si de ce face. Daca sunt mai multi contabili la aceeasi firma, clar unii vor avea mai multe de facut si unii mai putin(chiar daca au acelasi "nivel ierarhic")

Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune și tu, cine ar risca să-i calculeze "dările", o persoană fără studii finalizate?

| sierra1 a răspuns:

Ei, nici o reacție?

uite ce frumos ți-a scris RKBlue. Cum îi spui?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... cam da, altfel de ce mai exista specializarea de contabilitate la facultate big grin

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru contabilitate primara nu-ti trebuie decat liceul economic. In rest o facultate economica, de preferinta contabilitate.
Daca iti place, contabilitatea este frumoasa. Doar ca acum, cand legislatia este atat de fluida, trebuie sa studiezi tot ce apare nou.