| SuperGirl8 a întrebat:

Ca sa intru la tehnica dentara, am nevoie si de chimie sau pot alege doar fizica, pe langa biologie?

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Depinde de facultatea spre care optezi. Unele iti dau posibilitatea sa alegi(pentru examenul de admitere) intre chimie si fizica, altele spun,, Fara doar si poate, Chimie!''. Pentru a afla daca poti sa optezi la facultatea pe care alegi sa o urmezi pe fizica la admitere, viziteaza-le pagina de.ro a site-ului lor si verifica la sectiunea Admitere. INSA, in timpul facultatii ai nevoie NEAPARATA de cunostinte de nivel inalt de chimie, asta daca vrei sa intelegi ce faci acolo, nu doar sa,, tocesti'', pe cand de fizica nu ai nevoie asa de mare. Opinia mea este ca, daca ai doar un plasture, mai bine acoperi buba mai marewinking

6 răspunsuri:
| FastAndFurious a răspuns:

Pentru specializările: Asistenţă Medicală Generală, Balneofiziokinetoterapie
şi recuperare, Tehnică dentară, Nutriţie şi dietetică
-Biologie clasa a XI-a (Anatomia şi Fiziologia omului)
sau
-Chimie organică.

de pe site-ul Fac. de medicina Iasi

http://www.umfiasi.ro/......mitere.pdf

| FastAndFurious a răspuns:

Deci e Biologie SAU Chimie.

| FastAndFurious a răspuns:

Ce texte ai! era vorba de admitere, citesti?

| iron2man a răspuns:

Depinde de centrul universitar

| NutellaFinetti a răspuns:

De chimie ai neaparat nevoie

| AncaAlexandra a răspuns:

Fizica nu se mai da la admitere la medicina de dinainte de revolutie laughing ai nevoie de chimie si biologie obligatoriu!