| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Ca sa lucrez la ANAF VAMAL ce facultate trebuie sa urmez? Sau in general ca sa lucrez la ANAF pentru controale

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa fi organ de control fiscal, trebuie sa fii terminat o facultate de economie, sa fii lucrat ani buni ca sa ai experinta si daca esti capabila sa dai examene, poti sa ajunsi si in corpul de control.
In mediul "vamal", trebuie sa fii facut o Academie de Politie de frontiera.
In orice domeniu activezi, trebuie sa ai experienta serioasa, ca nu ajungi imediat cum ai terminat facultatea in pozitii de control.
Apoi, sa nu uitam ca tariesti unde tariesti si acolo daca nu ai relatii sus puse, nu ajungi niciodata in functii importante sau de control.
Sa vedem intai ce facultate faci si cu ce medii termini, ca de acelea depinde viitorul tau, in gasirea primului loc de munca.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc tare mult pentru raspuns! Ce parere ai despre controlul si expertiza produselor alimentare? Ca sa lucrez la Sanepid ma ajuta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Este multa bataie de cap, ca ai de aface de multe ori cu oameni care nu respecta legea si nu poti sa dai cu ei de pamant.
Scrii la rapoarte si te tiganesti cum nu-ti imaginezi.
Ce vezi tu este doar 1% din partea frumoasa a lucruilor, cand in realitate nu-i deloc asa de frumos si bine, ca te uraste toata lumea daca esti rea si afurisita si daca dai peste cineva cu realtii si l-ai calcat pe batatura, poti ca a doua zis a nu mai fii in pozitia respectiva.

Personal nu mi-as dori sa ajung organ de control, tocmai pentru ca nu-mi doersc atatd e mult stres, raspudnere si nici munca cu intocmitul hartiilor, pana in miez de noapte.
Am o munca stresanta pentru ca am raspundere foarte mare, dar am ajuns in pozitia in care am angajati si ii pot controla eu, ceea ce-mi ofera si placere, ca nu mai muncesc toata ziua.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

Sincer nu stiu ce sa urmez dupa liceu, deja am luat toate facultatile in considerare, sunt asa debusolata si efectiv nu stiu ce ar fi mai bine sa fac. Mi-am dorit mult sa fiu in domeniul acesta al controalelor, imi place, dintre toate domeniile cel mai mult ma atrage acesta… am vrut si la politie, dar trebuie sa urmez intai o operatie de micsorare a dioptriilor si nu stiu cum o sa fie dupa…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Una este sa vrei si alta este sansa sa ajungi acolo, ca entuziasmul se pierde pe drum de multe ori, daca nu ai ambitie sa iei numai note foarte mari si sa dovedesti ca tu esti cel mai bun.
Ce faci in acest sens?
Cum stai cu matematica, fizica si chimia?
Excelezi, ai note foarte mari, poti sustine niste examene de facultate unde matematica este obiect de baza?
In Industria alimentara se cere multa chimie. Cum stai cu chimia?

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

O cunostiinta urmeaza aceasta facultate si mi-a spus ca examenele se iau usor si nu se cere atat de multa chimie, e mai mult practic. Sincer nu stiu ce sa imi aleg crying

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Pentru cineva care iubeste chimia, este un obiect foarte usor.
Pentru altul care nu o intelege, este un obiect foarte greu si asta este valabil pentru orice alt obiect de studiu.
Faptul ca ti-a spus cineva ca i-a fost ei usor la examen, nu se aplica si noua, care nu avem habar de chimie (ma rog, mie, ca de tine nu stiu).

Depinde numai de tine, daca esti capabila sa termini cu nota mare la BAC, sa sustii un examen de intrat la facultate si sa iesi cu medie mare din facultate, ca sa ai sanse sa-ti gasesti de lucru rapid.
In ziua de azi, probabil ca stii, facultatile nu mai vin cu loc de munca asigurat, asa ca, studentul dupa terminarea facultatii intra intr-o mare competitie, acnd incerac sa aplice la oputinele joburi care sunt pe piata de munca si este alaturi de alti 1000 sau 2000 de concurenti, din cei care au terminat in acel an, dar si din anii precedenti, care inca nu si-au gasit de munca.
Ca atare, trebuie sa fii foarte buna, ca sa ai o sansa sa acea pozitie.

Sincera sa fiu, mi-a facut impresia ca stii foarte-foarte bine ce vrei sa faci in viata ta si unde sa ajungi, atunci cum poti afirma ca nu stii ce sa alegi?

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca eu am vrut politie, dar nu se poate datorita unor probleme, m-am reprofilat pe altceva, nu stiu daca e alegerea buna sau nu, la asta ma refeream

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Alegerea o faci tu si numai tu, asdar nu ar avea de ce sa nu fie buna odata ce iti doresti cu atat ardoare sa ajungi un organ de control, intr-un mediu pe care l-ai spus mai sus.
Totul depinde acum de tine, de cat esti dispusa sa inveti ca sa ajungi in pozitia aia, cat de multa matematica, chimie sau fizica esti dispusa sa asimilezi, ca sa iti dovedesti tie ca esti suficient de ambitioasa sa ajungi in viata asta, in acele posturi.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc