| Adyy5 a întrebat:

Cam cat ar trebui sa castige o camerista necalificata ce n-a mai lucrat vreodata intr-un anumit domeniu?
M-am angajat de curand drept camerista la un hotel de 3 stele si e prima oara ca lucrez.Am 15 ani si primesc 1500 ron/luna.E ok sau ar trebui sa fie mai mare?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca lucrezi maxim 6 ore/zi este bine! Conform legii, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate ai dreptul si la o pauza de masa de cel putin 30 de minute. In plus, tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
Spor la munca!

| Adyy5 explică (pentru alessia5158):

Lucrez 8 ore/zi

| alessia5158 a răspuns (pentru Adyy5):

Aoleuuu! ---- angajatorul tau incalca legea si risca sanctiunea legii, respectiv o amenda(10.000-15.000 lei ) sau o pedeapsa cu inchisoarea (in functie de gravitatea faptei sale). Iata ce spune legea, repectiv Codul muncii :
Art.112
"În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână. "
Art.124 :
Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară
Art. 128
(1) Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte.
Articolele din lege (Codul muncii ) le poti vedea in link-ul :
http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2018.php#21)

p.s. Vezi, mai pe intelesul tau : https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

| Adry05 a răspuns:

La 15 ani e mai mult decat de bun simt. Uneori se mai da bacsis de la clienti, in special daca te vad asa mica.

| Holiday a răspuns:

In mod normal salariul minim pe economie daca ai norma intreaga de 8 ore.

| Adyy5 explică (pentru Holiday):

La mine 1500 e salariul net.Si da, lucrez 8 ore.Ar trebui sa cer mai mult?

| Holiday a răspuns (pentru Adyy5):

Nu poti cere mai mult din pacate. Studii nu, experienta nu, specializare nu, job-ul este de muncitor necalificat...
Eventual ceva bonuri de masa daca se dau in firma. Stai, fa-ti treaba apoi poate prinzi un loc la receptie si de acolo vezi tu mai departe...

| Adyy5 explică (pentru Holiday):

Deci luand in considerare faptul ca am 15 ani, n-am experienta si lucrez 8 ore/zi, 1500ron bine?

| Holiday a răspuns (pentru Adyy5):

Nu e "bine", ca nah, e un salariu mic, dar avand in vedere circumstantele nu poti spera deocamdata la mai mult, cel putin nu in meseria respectiva.

| Adyy5 explică (pentru Holiday):

De la 16 ani stii meserii pe care le pot practica si de pe urma carora pot castiga mai bine?
Deci chiar si in ciuda acestor circumstante 1500 ron/luna e putin?