| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Cam cati euro mi-ar trebui ca sa ma duc in Florida si sa muncesc? Gen vreau sa stau cu chirie, nu sa imi cumpar apartamentul/casa.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Destui.
Problema mai mare pe care ar trebui sa ti o pui este daca obtii viza de emigrant si drept de munca acolo.

Cat despre bani... 1000 euro zborul
chiria banuiesc ca se invarta pe la 700-1000 euro ceva cat de cat decent, depinde si unde in Florida, ca e mare si preturile cred ca difera mult.

Sigur trebuie sa depui o garantie, sigur trebuie sa te intretii macar 1 luna pana vine primul salariu, sigur trebuie sa iti asigur transport macar 1 luna pana vine primul salariu, sigur trebuie sa faci rost de o masina, ca in America masina e baza...

sa zicem ca asa pentru un inceput poate vreo 5000euro ar fi o treaba. Bineinteles, toate in conditiile in care pleci legat, cu un loc de munca deja asigurat

| Florin458 a răspuns:

Poti merge cu Work and travel daca esti studenta, daca nu sansele sunt minime.Ai nevoie de SSN si green card.Doar sa ai sansa sa castigi la loteria vizelor, altfel nu poti.Pur si simplu ori nu treci de vama, ori te expulzeaza instant.Nu merita sa bati drumul degeaba.Incearca cu o alta tara europeana pentru inceput si in paralel participa la loteria vizelor sau inscrie-te la o facultate si dupa primul an pleci prin work and travel 2-3 luni. Exista un forum frecventat de romani pelcati acolo si poti obtine informatii utile. Daca vrei iti trimit link pe privat.