| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce salar are o stewardesa? Ma gandesc ca nu e o meserie foarte complicata si de aceea sunt curioasa daca se plateste bine.

4 răspunsuri:
| Katczinsky a răspuns:

Nu vad ce consideri tu atat de complicat. Esti chelner intr-un avion. Poate mai ai cateva atributii marunte, dar in principiu doar servesti. E o treaba usoara. Ideea aici nu e dificultatea muncii, ci locul unde prestezi munca. Salariul unei insotitoare de bord (stewardesa) care lucreaza pentru Tarom sau pentru Wizz Air ajunge la cel mult 4.400 lei pe luna (echivalentul a 1.000 de euro). Primesti banii astia pentru conditiile de risc in care lucrezi. Ai multe zboruri si sunt sanse sa mori intr-o prabusire (sanse foarte mici, dar totusi exista). De asta e un salar bunicel (bunicel pentru tara noastra). 1000 euro e un salar de nimic in UK, USA, Germania sau Franta.

| AlexandraPink a răspuns (pentru Katczinsky):

Tocmai, am spus ca nu mi se pare complicat. Si ma gandeam ca salarul nu e foarte mare.

| Katczinsky a răspuns (pentru AlexandraPink):

Scuza-ma. Am crezut ca ai zis ca ti se pare o meserie complicata. Greseala mea. Cheers.