| Aldutssss31 a întrebat:

Cand abia te angajezi undeva poti cere in primele zile avans din salariu? Adica sa ceri ca in prima luna sa fi platit saptamanal?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti cere dar angajatorul nu este obligat sa te plateasca. Poti obtine avansul doar dupa ce ai lucrat cel putin prima jumate din luna.

| sierra1 a răspuns:

Poți dar nu se va intâmpla. Un avans in mod excepțional, merge dar nu e regulă

| Catrice a răspuns:

Dacă ai un boss înțelegător și o bagi pe aia că crapi de foame, poate. Deși legal nu prea e.

| Frank51 a răspuns:

Doar dacă ești în relații foarte bune cu cel care răspunde de secția ta, adică cu șeful șefului.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu.

| Răzvi42 a răspuns:

Eu unul am facut asta si a fost de acord seful. Salariul saptamanal nu, la 2 saptamani.